Anime: Higurashi no Naku Koro ni

When They Cry, The Moment the Cicadas Cry, ひぐらしのなく頃に, When the Cicadas cry,
OPIS:

Lato roku 1983. Maebara Keiichi przeprowadza się do Hinamizawy – niewielkiej japońskiej wioski, gdzie każdy zna każdego, a życie płynie w spokojnym tempie. Chłopiec szybko zaprzyjaźnia się z czterema dziewczętami należącymi do szkolnego koła gier i zabaw. Razem beztrosko spędzają swój czas, jednak wszystko ulega zmianie wraz z nadejściem święta Watanagashi. Okazuje się, że wioskowy festiwal wiąże się z tajemnicami, które nigdy nie powinny być odkrywane. Już wkrótce w Hinamizawie ma dojść do zdarzeń nie dających się wytłumaczyć zwykłą logiką...

Fabuła Higurashi no Naku Koro ni złożona jest z kilkuodcinkowych epizodów wykorzystujących motyw przedstawiania alternatywnych wydarzeń. Kładzie się duży nacisk na psychikę bohaterów postawionych w dramatycznych sytuacjach. Często jednak wstrząsające fragmenty rozdzielone są ukazaniem zwykłego, spokojnego życia bohaterów.

Gatunki:
Pozostałe tagi:
Rodzaje postaci:

Powiązane Serie

Postacie

character

Akasaka, Mamoru

Drugoplanowa

staff
character

Akasaka, Yukie

Drugoplanowa

staff

Obsada

character

Ryukishi07

Twórca Pierwowzoru

character

Gouda,Hozumi

Reżyser Dźwięku

character

Katakiri,Rekka

Wykonawca Piosenki Przewodniej

Recenzje

 • user image

  Wszystkie zdarzenia dzieją się w lecie 1983 roku, kiedy to jeden z głównych bohaterów przeprowadza się do Hinamizawy - małej wioski znajdującej się gdzieś w Japonii. Wszystko wydaje się sielanką do czasu festiwalu Watanagashi (inaczej zwanego Festiwalem Dryfującej Bawełny), kiedy to jedna osoba umiera, a druga zostaje "zabrana przez demona", czyli znika.

  Do tego momentu widz mógł być znudzony, lecz potem jego/jej nerwy zostaną wystawione na ciężką próbę. Sam wiele razy musiałem przerywać oglądanie, żeby przemyśleć, co się dzieję. Nawet najbardziej niewinne z wyglądu postacie potrafiły zadziwić swym okrucieństwem. W tym anime znaczenie przysłowia "nie oceniaj książki po okładce" nabiera nowego znaczenia. Teraz do sedna. Jest to ciężkie anime psychologiczne z elementami gore. Cała historia, jak wcześniej wspomniałem, krąży wokół festiwalu i klątwy Oyashiro-samy, przez którą jedna osoba umiera, a druga znika.

  Całe anime jest podzielone na trzy-, czteroodcinkowe alternatywne historie, które mają tylko parę elementów wspólnych. Na szczególną uwagę zasługują ostatnie trzy historie, które były dla mnie najcięższymi i najtrudniejszymi do zrozumienia. Chociażby te dwa fakty: (SPOJLER) że wujek Satoko ożywa, albo że Rena ma larwy zamiast krwi (KONIEC SPOJLERA) mogą widza nieźle skołować i zaskoczyć. Osobiście moją ulubioną postacią była Sonozaki Mion, kiedy (SPOJLER) zachowywała się jak typowa yandere w stosunku do brata Satoko (KONIEC SPOJLERA). Anime może skłonić do głębszych refleksji na temat swojego zachowania, czy toku myślenia.

  Grafika jest prosta i cukierkowa, idealna do opowiadanych historii. Muzyka nie jest jakaś wybitna; ani nie przeszkadza, ani nie pomaga we wprowadzeniu się w nastrój. Na większą uwagę zasługuje opening, który moim zdaniem był ciekawie wykonany, lecz ideałem nie był.

  Postacie - tu trzeba poświęcić więcej miejsca. Charakter postaci był słabiej lub mocniej zmieniony w każdej z podawanych historii. Główne postacie czasami zmieniały swój charakter podczas epizodu, lecz działo się to bardzo rzadko. Nie znaczy to jednak, że postacie były nudne; były bardzo dobrze dopracowane i sam mogę się przyczepić jedynie do wykorzystania postaci Satoko i Riki, które przez pierwsze epizody nie odgrywały ważnej roli w historiach pomimo swojego dużego potencjału.

  A więc w skrócie. Anime może się spodobać osobom, które nie brzydzą się krwi i flaków w oprawie cukierkowej grafiki, a pożądają czegoś, co zrobi im sieczkę z mózgu. Ogólna ocena anime 8.5/10

Rekomendacje

 • Another

  avatar

  Przez eMajTi, 2015-07-14 12:14:07.

  Oba anime łączy gatunek, jakim jest horror podszyty mnóstwem scen gore. Krew wylewa się z ekranu zarówno w Another jak i Higurashi no Naku Koro ni.

  Zarówno w jednym anime, jak i drugim występuje tajemnica, którą główny bohater ma nadzieję rozwiązać. Ów straszny sekret całkowicie zmienia życie uczniów w obu tytułach.

  Mroczny klimat oraz tajemnicze, zagadkowe morderstwa są z nami podczas całego seansu - więc, jeśli podobało Ci się to, co Another miało do zaprezentowania, prawdopodobnie Higurashi no Naku Koro ni również przypadnie Ci do gustu.

 • Jigoku Shoujo

  avatar

  Przez AntyPatia, 2015-07-07 01:17:41.

  Oba anime zbudowane są z epizodycznych historii, z których żaden nie jest związany z drugim. Pokazują jak sielanka może się zmienić w piekło i do czego może popchnąć człowieka chęć przetrwania lub dogodnego życia. Jedno i drugie anime to przedstawiciele gatunku horror i mimo faktu, że Higurashi jest bardziej brutalnym i krwawym przedstawicielem, jestem pewien że przypadnie do gustu fanom Piekielnej Dziewicy.

 • ChäoS;HEAd

  avatar

  Przez Paranoik, 2016-08-19 00:10:57.

  W obu anime akcja skupia się na młodych mężczyznach, których życie staje na głowie za sprawą morderstwa. Bohaterowie obu tytułów mają naprawdę podobne rozterki wewnętrzne i obu łączy występowanie lęków — paranoja bohaterów. Obaj także otoczeni są delikatnie przerażającymi kobietami.

  Oba anime są z tych samych gatunków, a łączy je także atmosfera i klimat jaki odczuwa się podczas oglądania.

Rekomendacje do tego tytułu

 • Perfect Blue

  avatar

  Przez The_Beatle, 2015-03-11 11:23:13.

  Pomimo różnic widocznych na pierwszy rzut oka dzielących oba tytuły, anime te są bardzo podobne w kwestii realizacji horroru psychologicznego. W obu przypadkach fabuła skupia się na wyrazistych obrazach psychologicznych, ociera o niewytłumaczalne zjawiska i buduje mocne napięcie. Oba tytuły są brutalne, w obu można spodziewać się wielokrotnego zaskoczenia. Zasadnicza różnica polega na występowaniu w Higurashi groteski przez zestawienie ze sobą komediowych sytuacji codziennego życia z grozą horroru. Perfect Blue ma w tym zakresie bardziej stonowany klimat.

  Jeśli ktoś poszukuje horroru na modłę zachodnią, to zarówno Higurashi no Naku Koro ni, jak i Perfect Blue są jego nielicznymi przedstawicielami wśród anime. Obydwa tytuły mają znaczną szansę, jeśli nie na przestraszenie widza, to na wywołanie u niego znacznego niepokoju.

 • Umineko no Naku Koro ni

  avatar

  Przez Dashrek, 2015-12-03 16:40:38.

  Istnieje wiele różnic pomiędzy tymi dwoma seriami anime, lecz skupmy się na podobieństwach. Higurashi i Umineko to animacje, których głównym tłem są pętle czasowe. O ile w Umineko wiemy, że pętla jest dziełem czarownicy, która zabawia się nią z niewierzącym w czarownice oponentem, o tyle pierwsza seria Higurashi jest tajemnicza do końca i do przedostaniego odcinka nie będzie nawet cienia szansy na zrozumienie, po co te wszystkie pętle. Jedyne, co przychodzi do głowy, to zrozumienie kruchej psychologii postaci, powoli staczającej się do granic obłędu, zaś obłęd jest wspólną cechą obu animacji i nie jest taki sam w obu przypadkach. Oponenci znajdą wcielenia niektórych postaci z pierwszego anime w drugim. Jest ich dosyć sporo, choć w pewnych momentach będą do siebie absolutnie niepodobne, a w innych dostrzeżemy spłaszcenie kilku do jednej zastępczej. Innymi przyczynami rekomendacji jest fakt, że visual novel mają tego samego autora, skąd istnieje podobieństwo tytułów i gatunku.

Forum - dyskusje na temat tytułu

Temat Autor
Higurashi No Naku Koro Ni(Dyskusje o konkretnych tytułach) laudemort
TS3
Shoutbox
Radio
Facebook
Oglądane anime
Czytane mangi
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych odcinków.
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych rozdziałów.