Anime: Shingeki no Kyojin

Attack on Titan, 進撃の巨人, Atak Tytanów,
OPIS:

Alternatywny świat w klimacie średniowiecznego fantasy. Bezbronna ludzkość na skraju wyginięcia chowa się za olbrzymimi, zesłanymi przez samych bogów murami. Wrogiem są nieśmiertelne, mięsożerne, olbrzymie istoty o ludzkich kształtach – tytułowi tytani. Nie posiadają one inteligencji, niczym ruchome zwłoki tłoczą się pod murami, wabione ludzkim zapachem. Nigdy nie udałoby im się zagrozić ludziom jeszcze raz, gdyby nie pewne wydarzenie, w skutek którego boska ochrona zostaje naruszona, a w murze pojawia się wyłom pozwalający naturalnym wrogom ludzi wedrzeć się do środka. W tak niespokojnych czasach przebiega młodość trójki głównych bohaterów: Erena – żyjącego nienawiścią do tytanów młodzieńca o wielkich ambicjach i gwałtownym usposobieniu, Mikasy – przybranej siostry Erena, cichej, spokojnej, zawsze opanowanej, pałającej olbrzymią siostrzaną miłością do swojego brata, a kiedy trzeba - szybkiej, precyzyjnej i zabójczej, oraz Armina – tchórzliwego acz bystrego nastolatka o niebywałej zdolności oceny sytuacji i znajdowania wyjścia z wszelkich tarapatów. Razem pragną dołączyć do jednostki zwiadowczej, czyli jedynych ludzi, którzy kiedykolwiek odważyli się stawić czoła tytanom w otwartej walce.

Gatunki:
Grupy docelowe:
Pozostałe tagi:
Miejsce i czas:

Powiązane Serie

Postacie

character

Yeager, Eren

Główna

staff
character

Balto

Drugoplanowa

staff
character

Dazz

Drugoplanowa

staff
character

Dieter

Drugoplanowa

staff
character

Franz

Drugoplanowa

staff
character

Gustav

Drugoplanowa

staff

Obsada

character

Linked Horizon

Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

Cyua

Wykonawca Piosenki

character

mpi

Wykonawca Piosenki

character

Cinema Staff

Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

Revo

Aranżacja Piosenki Przewodniej, Kompozytor Piosenki Przewodniej, Tekst Piosenki Przewodniej

Recenzje

 • user image

    Ludzie żyją w ciągłym strachu przed atakiem gigantów, którzy z chęcią przekąsiliby kilku od tak, dla kaprysu. W ten sposób od wielu lat ludzkość trwa zamknięta wewnątrz ogromnych murów, których głównym zadaniem jest ochrona przed natarciem pozbawionych inteligencji potworów, zamierzających wyplenić gatunek ludzki z powierzchni Ziemi.

    Główni bohaterowie tytułu ,,Shingeki no Kyojin’’ to piętnastoletnie rodzeństwo Mikasa i Eren, które wraz z najazdem wrogich istot tracą wszystko - dom, rodzinę, znajomych. Jedyne, co im zostaje, to oni nawzajem. Z biegiem czasu brat i siostra wstępują to oddziału zwiadowców, których głównym zadaniem jest zdobywanie informacji na temat gigantów, a także walka z nimi. Zdobywają nowych przyjaciół i starają się stawiać opór nieprzyjaciołom.

    Kreska, za pomocą której studio FUNimation Entertainment wyprodukowało anime jest oryginalna. Na początku może kłuć w oczy, ale z czasem widz dostrzega, że idealnie nadaje się do klimatu i lokacji zawartych w animacji, a także to, że żadna inna by tu tak nie pasowała.

    Mimo dużej ilości akcji i krwawych rozgrywek nie usłyszymy tu ostrej muzyki rockowej. Zamiast tego dosyć drastycznym scenom towarzyszą instrumenty takie jak skrzypce, a dźwięczny, twardy wokal zastąpiony został pięknym, delikatnym chórem, co przyczyniło się do stworzenia jeszcze bardziej oryginalnego dzieła. Owego chóru nie usłyszymy wiele razy w tylko jednym, odtwarzanym w kółko tym samym utworze, lecz wielokrotnie w dość bogatym repertuarze, który idealnie scala się z fabułą. Kolejną zaletą jest ogrom charakterów występujących w tym tytule i to, że dokładnie zostala wytłumaczona, pokazana historia każdego członka, który towarzyszy Mikasie i Erenowi. Te zabiegi wyszły anime na ogromny plus. Dzięki temu pozostaje ono na długo w pamięci i nie ucieka z niej, zaraz po rozpoczęciu oglądania innej produkcji. Co do wad: niektórym pewnie obojętne jest to, że kumple głównych bohaterów będą umierać jeden po drugim w najbliższym czasie. Mi jednak, kiedy już zżyję się z postaciami pobocznymi, ciężko jest się z nimi pożegnać :) Produkcja przypadła mi do gustu mimo lekko kościelnego soundtracku, który w sumie dobrze zrobił anime (bez skojarzeń proszę):P Oceniam je na 10/10.

 • user image

  Anime Shingeki no Kyojin opowiada o przygodach trójki przyjaciół - Erena, Armina i Mikasy. Fabuła obraca się wokół walki pomiędzy ludźmi a tytanami. Pewnego dnia za sprawą Kolosalnego Tytana kończy się sielanka i spokój, a Eren przysięga "zabić ich wszystkich". Jego marzeniem jest dołączyć do zwiadowców - jednego z trzech korpusów. Dostaje się tam w zaskakujący sposób.

  Przejdę do wymienienia stanowczych zalet serii.

  Po pierwsze - oryginalna kreska. Zarówno anime, jak i manga nie mają typowej przesłodzonej, bądź dopieszczonej kreski. Oczywiście dla mnie to zaleta, jednak jest to jedna z tych rzeczy, którą albo lubisz, albo cię odpycha.

  Dalej mamy fajnie animowane walki i sceny, gdzie używany jest sprzęt do trójwymiarowego manewru. Po takich scenach można żałować, że ludzie nie potrafią latać.

  Główne oraz drugoplanowe postacie mają różne charaktery. Nie są tak nijakie, jak w niektórych anime. Na przykład Eren działa pochopnie, ale jest odważny i zrobi wszystko dla przyjaciół, Christa jest przyjacielska i pomocna, Armin jest typem, który braki w sile fizycznej nadrabia umysłem, a Sasha niezbyt rozgarniętym łakomczuchem. Każdy z przyjaciół Erena ma inną historię, inny cel i inny pogląd na świat. W kolejnych rozdziałach mangi (niestety w pierwszym sezonie tego nie ma) są bliżej pokazane ich przeżycia. Nie wszystkich, ale byłam zaskoczona jak bardzo jest rozbudowana historia jednej z postaci, która tak naprawdę w anime prawie nic nie mówiła.

  Muzyka moim skromnym zdaniem jest po prostu GENIALNA. Niektóre, takie jak Vogel im Kafig, mają tekst idealnie dopasowany. Te wszystkie chórki robią świetny klimat.

  Oczywiście w takim układzie nie mogło zabraknąć śmierci. Mnóstwo osób ginie, bądź zostaje rannych. Są to postacie zarówno randomowe, stworzone tylko po to, by zginąć, jak i również te, które przyszło nam bardziej, bądź mniej poznać.

  Całe anime oceniam na 10/10. Pozostanie na długo jednym z najlepszych anime, jakie oglądałam. Mogłabym je oglądać wciąż i wciąż, i prędko by mi się nie znudziło. Na ogromną pochwałę zasługują również twórcy obu openingów i endingów. Jest to pierwsze anime, w którym spodobały mi się endingi. 

Rekomendacje

 • God Eater

  avatar

  Przez AluFeLe, 2015-08-02 17:43:50.

  Zarówno w jednym jak i w drugim anime mamy do czynienia z ogromnymi stworami, które atakują ogrodzone wielkim murem miasto. Podobieństwo jest również w przypadku tych, którzy walczą z tymi potworami. Są to specjalnie wyszkoleni żołnierze, którzy posiadają nietypowy sprzęt do walki. Główny bohater jest oczywiście wyjątkowy zarówno w God Eater jak i w Shingeki no Kyojin.

 • Black Bullet

  avatar

  Przez Poloniavick, 2015-12-02 22:27:22.

  Na pierwszy rzut oka wydaje się, że są to zgoła odmienne anime, lecz po obejrzeniu obydwu można znaleźć pokrewieństwo w tych wytworach. SNK jak i Black Bullet, jakby nie patrzeć, mają podobny wątek - upadająca cywilizacja chroni się za murami/monolitami, a poza nimi czają się groźni tytani/gastree. W obydwu seriach są cywile, potwory i grupy, które mają się z owymi potworami rozprawić. Co prawda SNK jest w steampunku, a BB w futurze, ale to jest jedna z niewielu różnic pomiędzy tworami.

 • Fullmetal Alchemist: Brotherhood

  avatar

  Przez Dociusiasia, 2015-07-07 14:20:29.

  Krótko, zwięźle i na temat:
  Co łączy ze sobą te dwie serie?

  • Shounen,
  • Wojskowe,
  • Supermoce,
  • Przemoc,
  • Akcja,
  • Dramat,
  • Zagadki,
  • Serie świetnie ukazują dramat wojny,
  • Narwani głowni bohaterowie, którzy dołączają do wojska w dość młodym wieku, pchani wydarzeniami z przeszłości,
  • Posiadają niezłą determinację i charakterek,
  • Obaj stracili kończyny: rękę i nogę,
  • Obaj stracili matkę (które nosiły taką samą fryzurę XD),
  • Ich ojcowie wyjechali, są owiani tajemnicą,
  • Przeżyli traumę w dzieciństwie,
  • Walczą dla dobra ludzkości,
  • W obu seriach występuje walka ludzi z potworami,
  • Główni bohaterowie kurczowo trzymają się ze swoim rodzeństwem,
  • Podczas swojej przygody zdobywają wielu sprzymierzeńców/przyjaciół,
  • Niektóre postacie posiadają zbliżone charaktery:


           * Eren - Edward

           * Mikasa - Alphonse

           * Levi - Roy

           * Annie - Olivier

           * Hanji - Winry. 

Rekomendacje do tego tytułu

 • Owari no Seraph

  avatar

  Przez Soleks100000, 2015-08-08 18:18:08.

  W obydwu anime mamy do czynienia z ludzkością na skraju wyginięcia, która chowa się za murami przed żądnymi krwi wrogami.

  W SnK i OnS główny bohater to zielonooki, narwany nastolatek, który z rąk potworów stracił najbliższą rodzinę i poprzysiągł zemstę oraz wybicie wszytkich przedstawicieli znienawidzonego gatunku. Oboje z czasem odkrywają w sobie moc, która może pomoć im w ich zlikwidowaniu. Niektóre kwestie Yuichiro Hayakuyi są niemal identyczne z tymi Erena Jaegera.

  Obydwa anime stworzyło studio WIT, w obydwu za ścieżkę dzwiękową odpowiadał Hiroyuki Sawano.

   

 • Koutetsujou no Kabaneri

  avatar

  Przez MonkeyChunki, 2016-05-08 17:03:54.

  - Alternatywny świat w klimacie średniowiecznego fantasy

  - Kabane = Tytani

  - Mumei = Mikasa

  - Eren = Ikoma

  - Boska ochrona zostaje naruszona, co pozwala naturalnym wrogom ludzi wedrzeć się do ich społeczności

  - Broń pozwalająca zniszczyć wrogów (Pistolety przeciw Kabane, Zestaw do trójwymiarowego manewru przeciw Tytanom)

Forum - dyskusje na temat tytułu

Temat Autor
Shingeki no Kyojin (Attack on Titan)(Dyskusje o konkretnych tytułach) adinek1991

Ostatnie wpisy na forum.

Shingeki no Kyojin (Attack on Titan) w Dyskusje o konkretnych tytułach
Nie możesz dodawać postów
 • marvsia avatar 13 letnia Loli
  2016-09-18 22:19:50 #463600
  marvsia pisze:
  Tę serię, obejrzałam w jeden dzień. Tiaa..
  I co? drugi sezon dopiero w 2017 a ja jestem ciekawa co dalej. Mangi drogie, a ja niecierpliwa.
  Spoiler: spoiler
  I przeciągali to, i to że główny bohater to "ludzki tytan" to popsuło atmosferę. No myślałam, że będą walczyć, on będzie koksem a tu co?
  TYTAN. LUDZKI TYTAN. LUDZKI KOBIETA TYTAN. Nie tak to sobie wyobrażałam.

  ale mimo wszystko mocne 7/10.
  czekam na premierę kolejnego sezon, a tymczasem zabieram się za inną serię. :D

  Ukrywaj spoilery!
  Elen

 • Chiara_Chan avatar 13 letnia Loli
  2016-09-18 10:30:48 #463475
  Chiara_Chan pisze:
  Kocham całym sercem <333
 • sanosy avatar 13 letnia Loli
  2016-09-13 19:14:35 #462775
  sanosy pisze:
  Najlepsze anime!❤
 • imbecyl avatar 13 letnia Loli
  2016-01-03 19:36:20 #430194
  imbecyl pisze:
  Ja anime oglądam od czasu do czasu i przyznam, że nie znam się na tym prawie wcale, obejrzałam ich niewiele. Mimo to jestem wybredna. Shingeki no Kyojin wywarło na mnie pozytywne wrażenie, bardzo je lubię. Moim zdaniem seria ma oryginalną fabułę, dużo elementów zaskoczenia, całkiem niezłych bohaterów, z którymi się zżyłam, wzruszające momenty, poprawną oprawę dźwiękową i świetną grafikę - idealnie wpadła w mój gust, jedna z najlepszych, jakie do tej pory zobaczyłam. Nie długo wychodzi drugi sezon, nie mogę się go doczekać. Mam tylko nadzieję, że go nie zepsują. Polecam, Ewa Wachowicz
 • Kapral_Levi avatar Newbie
  2015-10-14 12:16:03 #425828
  Kapral_Levi pisze:
  Dla mnie jedno z lepszych anime! Nie mogę doczekać się kolejnego sezonu.
 • ScarletRain avatar Mecha Loli
  2015-08-02 08:39:20 #418766
  ScarletRain pisze:
  Za moją ocenę tego anime niech posłuży mój tatuaż :) KLIK
 • STP avatar Newbie
  2015-07-19 18:46:29 #417558
  STP pisze:
  Ponoc wyszla druga seria i moze obejrze jako ciekawostke ale z tego co pamietam ten tytul to zwykly przehajpowany przecietniak w ktorym kreska to wrecz przerost formy nad trescia (te grube linie jako rysy postaci obiektow odrzucaja) i widac ze autorzy chcieli zrobic graficznie najlepsze anime ale przesadzili plusem jest fakt iz w tym tytule bylo sporo dosc efektownej akcji ale to za malo by zaslonic banalna dziecinna fabule i brak oryginalnego pomyslu na nia plus bezplciowych bohaterow przynajmniej calkiem przyjemnie przebrnalem przez ten tytul a biorac pod uwage dwoch tytanow ktorych istnienie nie zostalo wyjasnione z czego jeden to jakis czerwony gigant mozna bez watpienia stwierdzic ze druga seria bedzie duzo efektowniejsza produkcja
 • Kyoei avatar Mecha Loli
  2015-06-24 21:04:09 #415094
  Kyoei pisze:
  Musiałaby to być grupka wybitnych żołnierzy, przy czym w nocy mieliby bardzo ograniczoną widoczność i istnieje ryzyko, że niektórzy tytani byliby wciąż aktywni. Możliwe, że mogłoby się to udać, ale gdyby startowali z Trostu, z którego bramy nie da się już korzystać. Musieliby wyruszyć z Karanese, co skutkuje znacznym wydłużeniem drogi, więc żeby jeszcze w nocy zdążyć przeszukać piwnicę, konieczna byłaby podróż w ciągu dnia. Nawet doświadczeni zwiadowcy mieliby z tym problem i gdyby doszło do starcia z tytanami, to byłoby z nimi nieciekawie. Ogółem pomysł nie najgorszy, ale w ich obecnej sytuacji średnio możliwy do realizacji. Nawet gdyby wysłali większą grupę, bo w nocy nie mogliby przekazywać flarami sygnałów o zagrożeniu, chociaż zwiększyłoby to trochę ich szanse kiedy jeszcze świeci słońce.
 • Azurami-san avatar Użytkownik forum
  2015-06-24 16:39:21 #415066
  Azurami-san pisze:
  A gdyby wysłać małą grupkę ? Wiemy że nocą tytani są mniej aktywni, więc ten pomysł nie byłby chyba taki zły. Jedyną wadą byłoby to że musieliby rozwiązać problem z gazem do manewru trójwymiarowego.
 • Kyoei avatar Mecha Loli
  2015-06-19 15:30:04 #414656
  Kyoei pisze:
  Quote Vespertilio Za bardzo też nie ogarniam, dlaczego Zwiadowcy nie rzucili się momentalnie na dom Erena, gdzie znajduje się wszak rozwiązanie tajemnicy...

  Odpowiedź na to jest prosta. Shiganshina leży na terytorium opanowanym przez tytanów, a do tego jest miejscem przełamania muru. Oni tylko czekają na takich zapaleńców, żeby zjeść ich ze smakiem. Lekkomyślne rzucenie się tam byłoby samobójstwem i bezcelowym poświęceniem ogromnej liczby ludzi. Druga sprawa, że faktycznie tego próbowali. Zrobili przecież wyprawę testową, która wiadomo jak się skończyła.

TS3
Shoutbox
Radio
Facebook
Oglądane anime
Czytane mangi
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych odcinków.
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych rozdziałów.