Anime: Noragami

ノラガミ,
OPIS:

Yato codziennie ubiera się w ten sam znoszony dres, sypia pod gołym niebem na ołtarzu rzadko odwiedzanej świątyni i za symboliczny datek w wysokości pięciu yenów podejmuje się każdego zadania. Czasem na błysk wysprząta czyjąś łazienkę, a czasem odnajdzie zaginionego kociaka czy zastąpi chorego pracownika na nocnej zmianie. Od czasu do czasu jednak trafiają mu się poważne zlecenia, podczas których musi dobyć broni i rozprawić się z nękającymi niewinnych ludzi złymi duchami. Yato jest bowiem... bogiem, a bycie bogiem w Japonii, przy tak licznej konkurencji, to ciężki kawałek chleba. Choć trudno z nim wytrzymać, przez większość czasu towarzyszą mu Hiyori, kochająca się w profesjonalnym wrestlingu nastolatka, której obiecał pomóc z dosyć nietypowym problemem, oraz niesforny Yukine, młody chłopak o buntowniczych skłonnościach.

Gatunki:
Grupy docelowe:
Miejsce i czas:
Rodzaje postaci:

Powiązane Serie

Postacie

character

Yato

Główna

staff
character

Yukine

Główna

staff
character

Akiha

Drugoplanowa

staff
character

Ayu

Drugoplanowa

staff
character

Bishamon

Drugoplanowa

staff
character

Daikoku

Drugoplanowa

staff
character

Kazuma

Drugoplanowa

staff

Obsada

character

Lotus Juice

Wykonawca Piosenki

character

ryo

Aranżacja Piosenki Przewodniej, Kompozytor Piosenki Przewodniej, Tekst Piosenki Przewodniej

character

Tia

Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

Hello Sleepwalkers

Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

Adachi,Toka

Oryginalne Projekty Postaci, Twórca Pierwowzoru

Recenzje

 • user image

      Wyobraź sobie, że jesteś jednym z bogów, twoją domeną jest pech, nie masz żadnych wyznawców, domu, środków do życia, wszyscy o Tobie zapomnieli, a Twój ostatni przyjaciel odwrócił się od Ciebie z tego powodu, że jesteś biedny i pocą Ci się dłonie.
  Taki los spotkał boga Yato, biedaka niemającego miejsca na świecie, włóczęgę, który zarabiał na życie wykonując prace dorywcze.

      Główny bohater anime pt. ,,Noragami'', wyprodukowanego przez studio Bones, Yato, tuła się po świecie w poszukiwaniu pracy, aby zarobić na budowę swojej świątyni. W Tokio spotyka Hiyori - dziewczynę, która potrafi nieświadomie oddzielić swoją duszę od ciała. Z biegiem czasu zaprzyjaźniają się, a marzenie Yato o swojej własnej świątyni, jest w stanie wkrótce się ziścić. Główni bohaterowie stawiają czoła przeciwnościom takim jak na przykład inni bogowie, którzy chcą się ich pozbyć, czy demony, próbujący opętać i skłonić do samobójstwa każdego dręczonego sumieniem lub problemami człowieka.

      Ścieżka dźwiękowa jest dosyć bogata i energiczna, nie jest jedynie dodatkiem pojawiającym się w nudnych, wciskanych na siłę scenach, żeby wypełnić czymś odcinek, zresztą takich momentów jest naprawdę niewiele. Wręcz przeciwnie - dźwięki gitary elektrycznej pobudzają i wprowadzają jeszcze więcej emocji w dzikie starcia bohaterów.
  Kreska zastosowana w animacji jest ładna, przyjemna dla oka, choć nie jest to nic nadzwyczajnego.

      Ogólnie anime bardzo mi się spodobało. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom akcji i fantasy osadzonym w świecie rzeczywistym. Ostra haratanina przerywana czasem scenkami z różnego rodzaju podtekstami jest dobrze sklejona i nie wpychana ,,na chama’’. Jest to dobrze zrobiona, typowa produkcja, w której powaga przewija się z komedią, ale moim zdaniem to dobrze, dzięki temu nie odczuwa się wrażenia, że czegoś jest za dużo, że fabuła przesycona jest do przesady ponuractwem albo takim cukrem, to znaczy śmiechem na siłę. Kolejną zaletą jest oryginalność wykonania, podłożenia głosu pod demoniczne postacie. Nie jest to tak, jak w większości anime tylko głos zmieniony w syntezatorze, lecz sklejka kilku różnych głosów i dźwięków do jednej wypowiedzi, co nadaje dodatkowego smaczku.

      Żeby nie przesłodzić podam teraz kilka wad. Pierwszą jest to, że anime zanim zdąży się poważnie rozkręcić… … to się kończy. Pozostawia to po sobie lekki niedosyt. Drugą wadą jak dla mnie jest mała różnorodność bohaterów. Wydaje mi się, że to zależy od osoby i danej produkcji, czy pasuje duża, czy mała ilość postaci, jednak ja wolę, gdy jest ich więcej i tego zabrakło mi tutaj. Następnym minusem jest zawiłość sytuacji, która sprawia, że trzeba zatrzymać się na chwilę i przeanalizować co się w danej chwili dzieje, niektórym może to odpowiadać, z tego powodu, że lepiej zrozumie się fabułę, ale ja nie lubię zatrzymywania odcinka, żeby zastanowić się, o co w nim w ogóle chodzi.

      Możliwe, że minusami zniechęciłem do obejrzenia animacji, dlatego jeżeli ktoś zastanawia się, czy zatrzymać się przy tym tytule na dłużej, mogę jasno stwierdzić: TAK. Anime oceniam na 10/10 mimo przewijających się gdzieniegdzie niedociągnięć.

 • user image

  Twoje życzenie zostało wysłuchane!
  Noragami opowiada o losach boga Yato, który codziennie musi "ciężko" pracować, by zarobić na siebie. Jego życie, jak i on sam, odmienia się, gdy spotyka Hiyori, dziewczynę, która zmienia się co jakiś czas w pół-zjawę. Właśnie w tym problemie ma pomóc główny bohater. W rzeczywistości okazuje się jednak, że to dziewczyna bardziej pomaga bogu w problemach, w które wciąż na nowo się pakuje: z innymi bogami, poszukiwaniem własnej świętej broni, walce ze zjawami.
  GRAFIKA:
  Przeciętna, czyli ani zła, ani zachwycająca. Walki były dobrze ukazane, bez żadnej sztuczności w poruszaniu się bohaterów. Najbardziej przypadły mi do gustu właśnie one, a konkretnie - przywoływanie świętej broni.
  MUZYKA:
  Opening najczęściej przewijałam, zaś endingów nigdy nie oceniam. Dużym zaskoczeniem okazała się muzyka w trakcie seansu, a konkretniej za każdym razem kiedy Yato miał stanąć do pojedynku. Pojawiała się wtedy charakterystyczna muzyka, dzięki której można było już się nastawić na całą akcje. Nie była zbędnym dodatkiem, ale idealnie pasowała do klimatu anime i nadawała naprawdę magiczny klimat.
  POSTACIE:
  Moim zdaniem zdecydowanie mała różnorodność. Dodatkowo przez małą liczbę odcinków (lub ustawienie całej fabuły) nie można dokładnie poznać każdej postaci. Nawet o głównym bohaterze do końca nie dowiadujemy się wszystkiego. Relacje głównie są ukazane pomiędzy trójką głównych bohaterów (Yato, Hiyori, Yukine). A więc w tej dziedzinie autor pozostawia duży niedosyt.
  FABUŁA/OGÓLNIE:
  Początkowe odcinki to praktycznie ukazanie życia Yato i walka ze zjawami. Akcja rozkręca się dopiero ok. 6 odcinka, a więc w połowie anime. Dopiero wtedy, zaczyna się jakiś konkretny wątek - z "prawdziwą twarzą" Yato oraz z problemami z innymi bogami, Anime wygląda na bardzo dobry początek większej serii, dlatego zdecyduje się na obejrzenie drugiego sezonu. Tym bardziej, że końcowe odcinki oceniam naprawdę bardzo dobrze. a więc mam nadzieję, że drugi sezon będzie idealnym dopełnieniem tej serii Noragami - "początku".

  Życie to cenny dar i dlatego warto o nie walczyć.

   

Rekomendacje

 • Ao no Exorcist

  avatar

  Przez KanekiPL, 2016-06-01 00:08:54.

  Mimo iż Ao No Exorcist dość znacząco różni się od Noragami, oglądając je oba, po pewnym czasie można dostrzec wiele wspólnego:

  - Obaj bohaterowie (Yato i Rin) mają swoje cele i starają się je osiągnąć (Yato chce stać się "rekomendowanym" bogiem, mieć własną świątynię, a Rin zostać egzorcystą, zabić swojego Szatana i pomścić przy tym "ojca").

  - Bohaterowie walczą podobnymi mieczami (Yato - Święta Broń, Sekki; Rin - Ostrze Zagłady Demonów, KuriKara).

  - Bohaterowie zżywają się z dziewczynami (Shinemi i Hiyori).

  - W obydwu anime występują podobne kreatury (Demony i Duchy).

  - Postacie potrafią dobrze rozbawić (w szczególności główne).

  - Bardzo przyjemnie się je ogląda, nie zalatują nudą i dostarczają dobrych walk.

  Myślę, że nieco przybliżyłem oba te anime. Jeśli ktoś z was oglądał jedno z nich, drugie na pewno się spodoba.

Rekomendacje do tego tytułu

 • Soul Eater

  avatar

  Przez Akioto, 2016-08-19 19:30:36.

  W obu przypadkach występują postacie, które zmieniają się w jakąś broń. Obydwa anime są również do siebie podobne nie tylko pod kątem postaci, ale także gatunku. W tym anime i w tym występują te same gatunki, czyli nadprzyrodzone, komedia i tak dalej. Polecam wszystkim, którzy lubią takie serie. Może komuś przypadnie do gustu.

  avatar

  Przez , 2016-04-07 18:22:02.

  Anime Noragami jest - moim zdaniem - podobne do Soul Eater, ponieważ obie serie mają gatunki: Akcja, Przygodowe, Komedia i Nadprzyrodzone. Jeżeli oglądałeś/aś jedno z wymienionych anime, to ta druga może Ci się spodobać.

  W obydwu seriach mamy styczność z osobami zamieniającymi się w bronie i tymi, którzy nimi władają. Warto obejrzeć dwie serie, ponieważ tak samo wciągnęły mnie - jak zapewnie innych otaku. Obie mają niebywałe poczucie humoru - szczerze polecam!

Forum - dyskusje na temat tytułu

Temat Autor
Noragami(Dyskusje o konkretnych tytułach) Chemo
TS3
Shoutbox
Radio
Facebook
Oglądane anime
Czytane mangi
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych odcinków.
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych rozdziałów.