Anime: Bleach

Bleach, ブリーチ,
OPIS:

Bleach oparty jest na bijącej w Japonii rekordy popularności mandze autorstwa Kubo Tite. Opowiada o piętnastoletnim Ichigo Kuroskim, potrafiącym z niewiadomych przyczyn widzieć duchy. Pewnego dnia chłopak, dzięki swej niezwykłej umiejętności, nawiązuje kontakt z Rukią Kuchiki – shinigami wysłaną ze Społeczności Dusz, walczącą z tzw. Hollowami/Pustymi (duszami, które po śmierci pozostały na ziemi). Zwabiony budzącą się w Ichigo nową mocą Hollow atakuje jego rodzinę. W wyniku niefortunnego splotu wydarzeń Shinigami zostaje ranna i jedynym sposobem na uratowanie rodziny nastolatka jest przejęcie przez niego mocy dopiero co poznanej dziewczyny…

Będący teraz jednym z bogów śmierci, Ichigo pozbywa się natrętnego Hollowa i od tej pory wraz z Rukią zajmuje się odsyłaniem innych pustych do zaświatów. W taki sposób mija pierwsze 15 odcinków: Ichigo walczy z Hollowami, a my poznajemy nowych, całkiem interesujących członków wesołej gromadki: łucznika Ishidę Uryuu, początkowo wroga naszego herosa, Sado Yasutorę – osiłka o wielkim sercu, który później zdobywa moc piekielnego uderzenia oraz Inoue Orihime – podkochującą się w Ichigo, hojnie obdarzoną przez naturę nastolatkę, którą w walce zastępują wróżki… Gdy fabuła nabiera rumieńców i Rukia zostaje siłą zabrana do Soul Society, poznajemy niezwykle barwną i różnorodną grupę Shinigami, z której wymienię jedynie Renjiego Abarai - narwańca władającego ciekawym rozsuwanym mieczem, Kuchiki Byakuyę – bezkompromisowego brata Rukii oraz mającego kompleks wzrostu Hitsyugaię Toushiro. Fabuła od momentu porwania Rukii mocno przyśpiesza, a my jesteśmy świadkami niezwykle widowiskowych i emocjonujących walk Ichigo i przyjaciół z rezydentami społeczności dusz. Fragment ten jest najlepszą częścią anime i oprócz ciekawych potyczek potrafi w pewnym momencie zaskoczyć fabularnie. Po zakończeniu etapu w Soul Society, twórcy serii raczą nas wątpliwą przyjemnością oglądania „niezwykle interesującego” rozdziału o tzw. Bounto, by później wrócić do mangowej fabuły (Hueco Mundo) przeplatanej fillerami.

Gatunki:
Grupy docelowe:
Pozostałe tagi:
Rodzaje postaci:
Miejsce i czas:

Powiązane Serie

Postacie

character

Aida

Drugoplanowa

staff

Obsada

character

Asian Kung-Fu Generation

Aranżacja Piosenki Przewodniej, Wykonawca Piosenki Przewodniej, Tekst Piosenki Przewodniej

character

Yui

Kompozytor Piosenki Przewodniej, Tekst Piosenki Przewodniej, Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

High and Mighty Color

Aranżacja Piosenki Przewodniej, Kompozytor Piosenki Przewodniej, Tekst Piosenki Przewodniej, Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

Orange Range

Tekst Piosenki Przewodniej, Wykonawca Piosenki Przewodniej, Aranżacja Piosenki Przewodniej, Kompozytor Piosenki Przewodniej

character

SunSet Swish

Wykonawca Piosenki Przewodniej

Recenzje

 • user image

  Piętnastoletni chłopak, Kurosaki Ichigo, od dziecka widzi duchy. Nie byłoby to dziwne, gdyby nie fakt, że tylko on może je dostrzec. Pewnego dnia spotyka Shinigami, Kuchiki Rukię, która odmieni całkowicie dotychczasowe życie piętnastoletniego licealisty.  
  Bleach to dobrze znana manga oraz anime na całym świecie. Mimo swojej reputacji i renomy tytuł ten nie ustrzegł się większych i mniejszych błędów, o których wspomnę poniżej. Zacznijmy od fabuły. Nie jest skomplikowana, głównym jej założeniem jest stanie się coraz silniejszym poprzez trening oraz pokonywanie coraz to silniejszych wrogów.
  Do tego dochodzą standardowe elementy shounena, czyli przyjaźń, odwaga i niezniszczalny główny bohater. Mimo tego znajduje się tutaj parę smaczków, które mogą zaskoczyć widza, szczególnie jeśli ogląda to po raz pierwszy. Akcja posuwa się szybko do przodu, walki które są głównym paliwem napędowym tego tytułu są solidnie zrobione, chociaż moim zdaniem niektóre mogłyby być lepsze. Nie zobaczymy tu romansu, okruchów życia itp.
  Relacje pomiędzy bohaterami są pokazane szczegółowo, nie ma w nich sztuczności, a działania bohaterów bezpośrednio wpływają na fabułę, przynajmniej na samym początku. Elementy komediowe służą w większości do zapchania czasu antenowego pomiędzy jednym wątkiem a drugim, co nie zmienia faktu, że niektóre bywają zabawne.
  Autor na samym początku objaśnił pokrótce mechanizm działania jego wymyślonego uniwersum, tylko że gdzieś po drodze te informacje stają się mało istotne dla dalszego przebiegu historii. Schematyczność i fillery można powiedzieć, iż są gwoździem do trumny.
  Historia przedstawiona w tym tytule nie jest odkrywcza lub pomysłowa, jednak zaciekawić widza potrafi i pomimo wielu wad nie chcemy jej porzucić. Ocena końcowa:6
  Postacie w Bleachu są różnorodne. Od całkiem fajnych, po nijakie, aż do irytujących.
  Z logicznego punktu widzenia najlepszymi postaciami są dwoje bohaterów, Ichimaru Gin i Aizen Souske. Bez spojlerowania by się nie obyło, dlatego nie będę zdradzał szczegółów, jedynie powiem, że oboje mają duży potencjał fabularny i są dosyć intrygujący.
  Ichigo Kurosaki jest do bólu przewidywalny, tak samo jak jego towarzysze - Sado, Ishida i Inoue. Ta ostatnia zalicza się do postaci irytujących - jej nieporadność, awersja do przemocy i charakter eliminują ją dosłownie z każdej akcji, jednak autor na siłę ją wprowadza, czym rujnuje wizerunek swojej mangi\anime. Główny bohater, Ichigo, nie jest ciamajdą, beksą, emo itp. Wie czego chce i twardo stąpa po ziemi. Pomimo tego, że jego zachowanie można przewidzieć, to całościowo jego postać jest akceptowana. Widz nieprędko znudzi się nim w porównaniu do innych bardziej wyeksploatowanych bohaterów.
  Dużą wadą tej kategorii jest ciągłe pokazywanie tych samych postaci po raz kolejny, przez co nasza sympatia do danych bohaterów słabnie i nie jesteśmy nią dalej zainteresowani. Jednakże to mankament wielu serii anime, dlatego ten fakt nie jest aż tak istotny przy wystawianiu oceny.  Ocena końcowa: 7
  Animacja i muzyka są na przyzwoitym poziomie. Pierwszy aspekt  ma swoje złe i dobre strony. Podczas trwania fillerów zauważalny jest spadek jakości kreski\animacji, jednakże w trakcie najważniejszych wydarzeń studio Pierrot wyszło obronną ręką. Na początku anime kreska jest toporna, ale to tylko przez parę odcinków. Muzyka jest tu najsilniejszym elementem. OST Bleacha można słuchać godzinami i nigdy się nie znudzi. Smutne kawałki są przeplatane energicznymi basami, dlatego emocje są gwarantowane.  
  Oceny końcowe:8\9
  Podsumowanie:
   Bleach to solidna pozycja praktycznie dla każdego fana anime. Ma swoje wady, jednak nie stara się ich ukryć tylko próbuje je zniwelować do minimum. Polecam oglądnąć z pominięciem fillerów, bo wtedy można docenić solidność tej produkcji.
  Ocena końcowa anime:7

Rekomendacje

 • Naruto: Shippuuden

  avatar

  Przez Pryzmat, 2016-06-09 02:21:20.

  Zazwyczaj Naruto zaczynaliśmy oglądać, kiedy byliśmy dziećmi, bądź dopiero wchodziliśmy w anime. Bleach w moim mniemaniu to twór, za który warto się wziąć po skończeniu Naruto i potraktować go - nie licząc fillerów oczywiście - jako anime delikatnie poważniejsze.

  Jeżeli lubicie "tasiemcowy" klimat Naruto, z Bleach spędzicie także wiele cudnych chwil. To anime, które warto kochać za to, że jest.

Rekomendacje do tego tytułu

 • D.Gray-man

  avatar

  Przez homeosapiens, 2015-03-12 00:58:07.

  Anime typu shounen. W jednym i drugim zazwyczaj bohaterowie walczą z przeciwnikami, którzy niegdyś byli ludźmi, jednak opętały ich złe moce (choć oczywiście adwersarze innego typu również się pojawiają). Dzięki rygorystycznym treningom i ciągłym potyczkom stają się silniejsi. Dzięki temu udaje im się pokonywać przeciwności i osiągać swoje cele.

Forum - dyskusje na temat tytułu

Temat Autor
Bleach(Dyskusje o konkretnych tytułach) laudemort
Kolejny sezon Bleach?([Archiwum]Czy będzie kolejny sezon...) pitbul321
TS3
Shoutbox
Radio
Facebook
Oglądane anime
Czytane mangi
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych odcinków.
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych rozdziałów.