Manga: Fullmetal Alchemist

Fullmetal Alchemist, Full Metal Alchemist, Hagane no Renkinjutsushi, FMA, Fullmetal Alchemist Gaiden, 鋼の錬金術師,
Gatunki:
Grupy docelowe:
Pozostałe tagi:

Powiązane Serie

Postacie

character

Elric, Alphonse

Główna

character

Elric, Edward

Główna

character

Bard

Drugoplanowa

character

Barry the Chopper

Drugoplanowa

character

Bido

Drugoplanowa

character

Black Hayate

Drugoplanowa

character

Charlie

Drugoplanowa

character

Cornello

Drugoplanowa

Obsada

character

Arakawa,Hiromu

Historia i Rysunki

Recenzje

 • user image

  Czasami nawet najlepsze chęci okazują się mieć najbardziej opłakane skutki... Prawda, wydaje się, banalna, jednak bohaterowie całkiem boleśnie przekonują się, że aktualna. Wszystko zaczyna się od desperackiej próby ożywienia zmarłej matki, którą podejmują dwaj mali chłopcy - łamiąc przy okazji wszelkie obowiązujące w ich świecie zasady. Zgodnie z rządzącym alchemią prawem równowartej wymiany, za swój czyn bracia będą musieli zapłacić... w ten oto sposób rozpoczyna się jedna z najbardziej niesamowitych historii, z jaką miałam przyjemność się zetknąć.
  Początkowo wydaje się, że "Fullmetal Alchemist" to kolejny typowy shounen - bohaterowie, poszukując sposobu na odzyskanie swoich dawnych ciał, mierzą się z kolejnymi przeciwnikami, rozwiązują kolejne zagadki i zdobywają coraz większe doświadczenie. Jednakże szybko okazuje, się że fabuła jest o wiele bardziej skomplikowana i dojrzalsza, niż mogło się nam to wydawać. Muszę tutaj pochwalić autorkę, która całą historię bardzo dokładnie przemyślała i skonstruowała tak, żeby tworzyła pewną zwartą całość, której poszczególne elementy łączą się ze sobą, nie zostawiając żadnych niedopowiedzeń. Coś, co pozornie wydaje się banalne czy błahe, zaczyna stopniowo się rozwijać w coś o wiele bardziej złożonego, nie tracąc przy tym wiarygodności. Tematyka - odkrywanie kolejnych zagadek i dojście przez bohaterów do wniosku, że to, co dotychczas uznawali za pewnik, nie jest wcale takie proste i oczywiste - nie należy może do najoryginalniejszych, ale została przedstawiona bardzo inteligentnie i w sposób, który niejednokrotnie potrafi zaskoczyć (szczególnie, jeśli spodziewamy się jakiegoś łatwego rozwiązania, a okazuje się, że nie do końca wyszło tak, jak myśleliśmy).  Właśnie fabuła jest najmocniejszą stroną tej mangi.
  Historia dotyczy różnorodnych tematów - często bardzo poważnych, i zdawać by się mogło, nie na miejscu w opowieści przygodowej (np. bardzo realistyczny i robiący ogromne wrażenie wątek wojny domowej i jej późniejszych konsekwencji), ale tworzących wyjątkowy klimat. Nie brakuje tu humoru - specyficznego, bo nieco absurdalnego czy groteskowego, który jednakże znakomicie służy rozładowywaniu napięcia. Historia potrafi być szalenie zabawna, ale również bardzo mroczna. Takie połączenie, pozornie by się mogło wydawać, nie pasujących do siebie elementów, może niektórym nie przypaść do gustu, jednakże tworzą one bardzo unikalną atmosferę i nie kłócą się ze sobą.
  Zdecydowanie zapada w pamięć świat przedstawiony, w którym rozgrywa się akcja - militarystyczne państwo Amestris, z pozoru bardzo uporządkowane i bezpieczne, jednak pełne ukrytych konfliktów i tajemnic, o których większość ludzi nie zdaje sobie sprawy. Niezwykła jest też używana przez bohaterów alchemia - nie jest to zwykła magia, gdyż, pomimo, że poszczególne transmutacje wyglądają bardzo efektownie, to jednak sztuka ta opiera się na bardzo logicznych i prawdopodobnych zasadach. Do tego posiada ciekawą, filozoficzno-metafizyczną podbudowę. Interesująca jest także wykorzystywana przez autorkę symbolika, np. nazwanie homunkulusów od siedmiu grzechów głównych (wbrew pozorom, nie jest to zrobione "tak sobie, żeby było fajnie").
  Wyjątkowe są również postacie - autorce udało się stworzyć naprawdę szerokie grono wiarygodnych charakterów. Każdy bohater ma swoją, często bardzo złożoną osobowość, jakieś cele, do których dąży, jakieś cechy, które wyróżniają go na tle innych i sprawiają, że nie jest kolejną stereotypową, papierową postacią. Do bohaterów w "Fullmetal Alchemist" naprawdę można się przywiązać i z zainteresowaniem śledzić ich losy. Dotyczy to zarówno postaci pozytywnych, jak i antagonistów - w zasadzie każdego można lubić albo wręcz przeciwnie, ale na pewno nie pozostanie on obojętny.
  Całość została narysowana bardzo charakterystyczną kreską. Niektórzy zarzucają postaciom rysowanym przez Hiromu Arakawę, że są "brzydkie" - nie podpadają pod występujące w mandze kanony urody. Każdy posiada jednak swoje zindywidualizowane, dalekie od wyidealizowanych rysy twarzy, po których można go rozpoznać (a, nie, jak to często u innych autorów bywa, po włosach czy stroju, gdyż postacie mają w zasadzie identyczne twarze). Kreska jest czasami dosyć uproszczona, ale wyrazista i bardzo żywa.
  Manga charakteryzuje się wartką akcją, która powinna zadowolić fanów typowych shounenów. Posiada też jednak pewną głębię, która, choć nie podana nachalnie, sugeruje, że nie mamy do czynienia z typową, płytką historią. Są w niej wątki naprawdę skłaniające do zastanowienia się. Bywa zabawnie, bywa ponuro - jednak całość niesie ze sobą bardzo pozytywne, optymistyczne przesłanie. Dlatego też polecam ją wszystkim - nie tylko tym, którzy zapoznali się już z anime na jej podstawie.
  Od siebie dodam, że lepiej zacząć od anime ("Fullmetal Alchemist: Brotherhood" z 2009 roku, gdyż ono jest wierną ekranizacją mangi, zaś "Fullmetal Alchemist" z 2003 zapożycza z oryginału tylko postacie i podstawowe założenia fabularne) - gdyż, choć odtwarza treść pierwowzoru bardzo dokładnie, to mimo wszystko brakuje w nim pewnych elementów (co byłoby dostrzegalne, gdyby zacząć swoją przygodę ze Stalowym Alchemikiem właśnie od mangi). Czytając mangę w drugiej kolejności, można poszerzyć swoją wiedzę o świecie przedstawionym i bohaterach o kilka naprawdę ciekawych i istotnych szczegółów, uzyskując w ten sposób pełny obraz tej naprawdę wspaniałej i wyjątkowej opowieści.

Rekomendacje

Brak rekomendacji. Napisz pierwszą tutaj!!

Forum - dyskusje na temat tytułu