Mini poradnik akcji na stronie part 1 - "Dodawanie nowej serii" 2015-07-02 04:15:21


Witajcie moi kochani. News ten będzie pierwszym z serii poradników ułatwiających orientację na stronie osobom, które aktywnie chcą działać w społeczności. Pierwszą rzeczą o której muszę wspomnieć są punkty, które dostajecie za każdą zmianę która zostanie zaakceptowana na stronie. Zapytacie pewnie: "Na co są te punkty?". Otóż można wykorzystać je na wiele sposobów w naszym sklepiku. Pozwalają one na wyłączenie reklam na stronie, usunięcie czasu ładowania odcinków, pozwalają na zmianę nazwy użytkownika i umieszczanie grafik i linków w sygnaturze profilu. Można też za nie nabyć zniżki w sklepie Asobi.pl co jest bardzo ciekawą propozycją zamiany punktó dla najbardziej aktywnych na stronie.
Jak już zostało wspomniane, punkty możecie otrzymać za każdą edycję. (Pod warunkiem, że zostanie ona zaakceptowana) A edytować możecie praktycznie wszystkie informacje. Począwszy od bardzo prostych rzeczy jak dodanie grafiki na stronę* (2 punkty), edycję informacji o serii (nawet do 10 punktów), dodanie biografii osoby lub postaci (nawet do 30 punktów) aż do napisania Newsa czy recenzji** (za każde można dostać maksymalnie 50 punktów).
* Wcześniej należy zapoznać się z wymaganiami grafik w FAQ
** Minimalna ilość znaków przy recenzji wynosi 2000 oraz powinny zachowywać chociaż szczątkową budowę recenzji (nie ma ograniczeń co do stylu czy formy, jednak dzięki zachowaniu standardów tekst będzie bardziej czytelny)
A teraz naszedł czas na najważniejszą część tego poradnika: "Dodawanie nowej serii".
Z racji iż z każdym sezonem czy miesiącem wychodzą coraz to nowsze serie, baza musi być stale aktualizowana. Za dodanie nowego tytułu którego nie posiadamy w bazie można otrzymać od 10 do 50 punktów. Ich ilość determinowana jest poprzez stopień zmian. Czyli: im więcej informacji dodacie tym większa szansa na zdobycie pełnej puli punktów.
Pora na konkrety: Przed przystąpieniem do dodania musisz sprawdzić dwie rzeczy.
Po pierwsze: czy tytuł można uznać jako pełnoprawną serię a nie wideo promocyjne lub amatorskie. By tytuł mógł znaleźć się na serwisie musi spełniać jeden z poniższych warunków:
Do bazy danych można dodawać animacje:
Profesjonalne produkcje:
- wydane na rynku Japońskim, Chińskim lub Koreańskim
- wspólne produkcje pomiędzy wydawcami Japońskimi/Chińskimi/Koreańskimi i innymi krajami
Doujinshi/niezależne animacje:
- zostały wydane przez profesjonalne wydawnictwo
- twórca zdobył jedną z następujących nagród: Tokyo International Anime Award, Mainichi Film Award lub Japan Media Arts Festival
- co najmniej jedena osoba spośród personelu tworzącego anime jest profesjonalnym twórcą anime lub mang
Druga rzecz wymagająca sprawdzenia: obecność danego tytułu w bazie. Najwygodniej będzie skorzystać z wyszukiwarki umieszczonej w prawym górnym rogu strony.

Wystarczy wpisać część tytułu, a w liście poniżej pojawi się lista pasujących wyników.
Wyszukiwarka ta sprawdza się idealnie podczas szybkiego wyszukiwania tytułów, postaci, osób czy innych użytkowników, jednak w przypadku bardzo krótkich tytułów (przykładowo "Gyo") trzeba skorzystać z pełnej wyszukiwarki. Aby to zrobić należy zatwierdzić wyszukiwanie tytułu klawiszem Enter lub wcisnąć przycisk "Szukaj".

Po wybraniu Kategorii Anime/Manga mamy do dyspozycji pełną listę tytułów, zamiast maksymalnie pięciu.

Jeżeli wiemy że dany tytuł jest dokładny można zmienić opcję "zawiera" na "identyczny".
 

Jeżeli spełnione są oba powyższe warunki tj. tytuł jest uznany za pełnoprawny oraz nie ma go w naszej bazie, można przystąpić do dodania go na stronie. Aby to zrobić musimy wybrać opcję "Dodaj nowe" z przycisku ponad pełną wyszukiwarką lub z menu Anime lub Manga.
 
        

Nazwa, Status, Typ serii oraz Gatunki są to informacje które zazwyczaj są podawane i można je dostać bez problemu. Data emisji dotyczy premiery pierwszego odcinka w telewizji z uwzględnieniem czasu GTM+9. Ilość odcinków, Długość odcinków dla Anime oraz Ilość rozdziałów i Ilość tomów dla Mang jest zależna od Statusu danej serii. W przypadku zapowiedzi prawie nie ma możliwości określenia tych parametrów (wyjątkami są odcinki specjalne, OVA, ONA oraz filmy).
Koniecznie musisz podać organiczenie wiekowe (rating). Jeżli nie jest podany, postaraj się go zgadnąć. Jeżeli się pomylisz, to zawsze można go później zmienić.
W wiadomości dla moderatora dobrym zwyczajem będzie umieszczenie linku do źródła danych informacji, co ułatwi i przyśpieszy pracę moderatorom.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z dodawaniem tytułu proszę zostawiać je w komentarzach lub kierować do mnie w wiadomości prywatnej.

~Ajamaharis
czyli 13-letnia blond loli, maczo szoudżo z zawodu kapłanka.

P.S. : W przypadku większego zainteresowania poradnikiem rozważam dodanie wersji wideo wraz z tekstową jako uzupełnienie.
Aktualizacja 20.12.2015

~Ajamaharis.
Ostatnio zmodyfikowane 2015-12-20 16:15:34 przez Ajamaharis.
Brak uprawnień do dodania komentarzy.
Zaloguj się, lub dopytaj admina, czemu nie możesz dodawać komentarzy.
 • heraklioavatar
  • Newbie

  heraklio 2015-07-18 17:38:40

  Czekamy na następną część :p

 • AntyPatiaavatar
  • Newbie

  AntyPatia 2015-07-07 01:53:59

  Czytając to miałem wrażenie że mam 5 lat ;-; A tak to wszystko cacy stuk stuk :)

  "Po­dob­nie jak myśl o samobójstwie, myśl o samotności by­wa cza­sem je­dyną formą pro­tes­tu na jaką nas stać, gdy wszys­tko za­wiodło, a śmierć ma w so­bie jeszcze ciągle więcej gro­zy niż uroku." - Gustaw Herling-Grudziński

 • Sheikhu-senpaiavatar
  • Newbie

  Sheikhu-senpai 2015-07-03 11:05:41 Ostatnia modyfikacja: Sheikhu-senpai (2015-07-03 11:23:27)

  Dobrze zrobiony, i rzeczywiście potrzebny poradnik ;) Kryteria dodawania serii są wyraziste, więc będę pamiętał ;)
  PS. Najbardziej czekam na poradnik postaci. Sprawa jest zawiła i jest tu trochę problemów

 • The_Beatleavatar
  • Fan anime o lesie i kosmo

  The_Beatle 2015-07-02 17:05:47 Ostatnia modyfikacja: The_Beatle (2015-07-03 11:34:55)

  No nareszcie poradnik. :D
  Uwagę mam tylko jedną: wszystkie tytuły, które mamy w bazie posiadają datę zgodną z JST, a nie z czasem stacji telewizyjnej. Te, które ostatnio były dodawane, również, więc nie wiem, skąd poszły powyższe wytyczne. W każdym razie oznacza to, że albo trzeba zmienić politykę w tym zakresie i wymagać daty JST albo przygotować się do konieczności zmian w rekordach około 1000 tytułów (szacunkowa liczba anime, których dotyczy problem).
  EDIT: Już to zmieniono, więc sprawa rozwiązana.

  "...ewentualnie zwykłe bzzzt, bzzzt"