Mini poradnik akcji na stronie part 3 - "Edycja istniejącej serii - część druga" 2015-08-28 12:51:23


Witajcie ponownie moi kochani.
W poprzednich odcinkach:
http://shinden.pl/news/49/ - Dodanie nowej serii
http://shinden.pl/news/50/ - Edycja istniejącej serii:
 • Podstawowe informacje o anime
 • Okładka
 • Opis tytułu
 • Lista tytułów w innych językach
 • Recenzja

W dzisiejszym odcinku telenoweli z mnóstwem literków będziemy kontynuować temat z poprzedniej części, a mianowicie “Edycja istniejącej serii”: Lista zakupów na dziś to:
 • Dodać bohatera.
 • Dodać obsadę.
 • Zmodyfikować listę tagów.
 • Napisać rekomendację do innego tytułu.
 • Dodać powiązany tytuł.
 • Dodać odnośnik do tematu na forum.

Pierwsza rzecz, która wymaga wyjaśnienia w tym poradniku to różnica między tą, a poprzednią częścią. W parcie drugim opisane zostały akcje, które poza odpowiednią wiedzą nie wymagają praktycznie niczego. W tej części będziemy zajmować się rzeczami, które wymagają powiązania z materiałami już dodanymi na stronę. Innymi słowy: jeżeli nie posiadamy jeszcze danego materiału, nie będzie możliwości wprowadzenia danej zmiany (chyba że materiał taki zostanie dodany).
Bohaterowie i obsada
Skoro wstęp mamy za sobą: Pierwsze na naszej dzisiejszej liście jest dodanie bohatera do serii którą chcemy zedytować.


W tym celu musimy wyszukać postać z całej bazy.


W polu edycji wystarczy wpisać imię lub nazwisko danego bohatera i wybrać go z listy dostępnych. Problem pojawić się może w momencie gdy postać wymieniona jest tylko z imienia, a w bazie jest wiele podobnych wpisów. W takich momentach trzeba sprawdzić czy postać którą chcemy wybrać jest tą o którą nam chodzi. Sprawdzanie mogą nam ułatwić 2 rzeczy: link do postaci po wybraniu jej z listy

oraz ID postaci.

ID to unikalny numer identyfikujący dany wpis (postać, anime, osobę z obsady). Numer ID można dostać na dwa sposoby:
 • przy wyborze postaci z listy
 • przy wejściu na daną postać w linku

Dzięki obu sposobom można w szybki sposób sprawdzać kolejne postacie i wybrać tą, która należy do danej serii.
Następnie wybieramy czy postać odgrywa główną rolę czy jest postacią drugoplanową (supporting). Trzecia rzecz, która nas czeka w tym miejscu to dodanie osoby pokładającej głos pod bohatera. (Chyba że to akurat jet manga / nowelka, wtedy tego pola nie ma.) Sytuacja ma się podobnie jak przy wyszukiwaniu postaci, ale jest łatwiej gdyż niewielu jest aktorów głosowych o takich samych danych. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja że będzie dwu takich samych seiyū to wystarczy sprawdzić postacie pod które dany aktor podkładał głos.
“Język” oznacza język w którym dany aktor podkładał głos.
Jak powszechnie wiadomo, produkcje japońskie często są licencjonowane przez inne kraje (w tym USA, Polska). Dodanie dodatkowego aktora głosowego do danego bohatera wygląda identycznie jak dodanie nowego bohatera. Jedyna różnica jest taka, że aktor głosowy musi być inny od już dodanego. Skoro dodawanie postaci i aktora głosowego mamy opanowane, przyda się wiedzieć co zrobić gdy dodany aktor będzie błędny:


Na podstronie bohaterów można zobaczyć krzyżyk po najechaniu na aktora głosowego przy postaci. Kliknięcie przekieruje nas do raportu relacji. W sytuacji gdy raportujemy ostatniego aktora głosowego, usunięta zostanie też postać z którą dany aktor jest powiązany. Dlatego takie zgłoszenia muszą posiadać informację dla moderatora dlaczego dana relacja jest zgłaszana.
Tyle jeżeli chodzi o postaci. Trochę sporo literków do przeczytania i może trochę zawile, ale na wszelkie pytania mogę opowiedzieć w PW albo komentarzach na stronie.
Dobrze, nie będzie leniuchowania tylko czytamy dalej :D
Kolejna stacja naszej kolejki zatrzymuje się na stacji “Dodać obsadę.”
Tutaj zatrzymamy się dosłownie na chwilę gdyż większość rzeczy została wyjaśniona trochę wyżej. Wyszukiwanie osób mamy już pewnie opanowane, więc możemy to pominąć. Druga rzecz która czeka nas w na tym przystanku to rola danej osoby przy produkcji anime/mangi. Niestety na opisanie ról nie ma miejsca (a i pewnie wam nie chciałoby się wam tego czytać) i obsada zazwyczaj jest opisana swoją rolą w produkcji.


Usunięcie obsady działa w taki sam sposób jak usunięcie aktora głosowego przy bohaterach.
Tagi, studia i wydawnictwa
Kolejny punkt naszej wycieczki to “Zmodyfikować listę tagów.”


W kwestii wyjaśnienia: tag inform. «napis rozpoczynający i kończący każdy element tekstu, zawierający zakodowaną informację o logicznej lub typograficznej strukturze tekstu, umożliwiający jego późniejsze przetworzenie»


W skrócie i po polsku: Tag to słowo określające informacje o danym utworze. W naszym przypadku będą to informacje dotyczące serii i określające co się w niej znajduje. Tagi mogą dotyczyć grup docelowych (dzieci, młode kobiety), rodzaju postaci (wampiry, loli, uczniowie), miejsce akcji (Europa, feudalna Japonia), typy produkcji (Doujinshi, Manhwa), wydawnictw (Aqua Comics), studia produkcji (Aniplex, Ghibli) oraz rzeczy które nie pasują do reszty (koszykówka, mahjong, przemoc).
Tagi mają za zadanie ułatwić wyszukanie interesującej nas serii z pośród tysięcy tytułów będących na stronie:
Na przykład jeżeli interesują nas postacie mające zwierzęce uszy oraz ogon oraz seria w której występuje element gry to na pewno znajdziemy No game No life.


Utworzenie tagu jest jedną z pozornie najłatwiejszych rzeczy. Nazwa powinna być ogólną charakterystyką tagu zawartą w jednym lub dwu słowach. Opis powinien z kolei w miarę precyzyjnie wyjaśniać czego dany tag dotyczy. Zbyt ogólny opis może prowadzić do odrzucenia edycji.
Usunięcie tagu jest równie proste jak usunięcie poprzednich rzeczy, tylko trzeba pamiętać o wysłaniu edycji gdyż w tym przypadku nie zostaniemy przeniesieni na osobną stronę.

Rekomendacje
Kolejna rzecz którą mamy się dzisiaj zająć to “Napisać rekomendację do innego tytułu”
Sprawa wygląda dość podobnie jak przy recenzji. Dobra znajomość języka polskiego jest dość przydatna w tym miejscu. A teraz konkrety: Rekomendacja to polecenie do danego tytułu innej serii pod pewnym względem podobnej.
Pierwsza rzecz która jest do zrobienia to oczywiście wybranie tytułu który polecamy. Druga rzecz na której musimy się skupić to napisanie uzasadnienia dlaczego ta seria może spodobać się innym użytkownikom. Wymagane jest napisanie co najmniej 300 znaków (więc wcale nie ta dużo. 3 albo 4 zdania)
Poniżej pola wyszukania można sobie wybrać jakie typy tytułów nas interesują.
Dobrze. Jesteśmy już na finiszu, gdyż zostało nam tylko:
 • Dodać powiązany tytuł.
 • Dodać odnośnik do tematu na forum.

Więc idziemy za kolejnością:
Powiązane tytuły
Dodanie powiązanego tytułu jest stosunkowo proste.

W tym punkcie znowu główną rolę grać będzie znana nam wyszukiwarka. Okienka poniżej oznaczają działy w których dany tytuł ma być szukany.

Dość ważna rzecz: powiązania na chwilę obecną działają w jedną stronę, więc jeżeli chcecie robić to kompleksowo to musicie dodać powiązanie dla drugiej serii.
Odnośnik na forum
Dodanie odnośnika do forum (tylko shinden.pl) to ostatnia opcja która pozostała do omówienia. Posiada jedno obowiązkowe pole do uzupełnienia. umieszczamy w nim pełny link do forum do tematu danej serii.
To najbezpieczniejszy sposób, ale można też szukać po tytule tematu.
To na tyle z tej części poradnika oraz z części dotyczącej Edycji istniejącej serii. Następna część dotyczyć będzie odcinków online (gdyż dość dużo osób nie wie jak dodawać informacje w tym dziale).
~Ajamaharis

~Ajamaharis.
Ostatnio zmodyfikowane 2015-10-31 19:46:53 przez Ajamaharis.
Brak uprawnień do dodania komentarzy.
Zaloguj się, lub dopytaj admina, czemu nie możesz dodawać komentarzy.
 • Sladeavatar
  • 13 letnia Loli

  Slade 2015-09-09 16:57:09

  Świetny news.

 • srubaavatar
  • Użytkownik

  sruba 2015-08-28 22:29:15

  No to teraz tylko punkty nabijać.