Anime: Gintama

Gintama, Gin Tama, Silver Soul, 銀魂,
OPIS:

Sakata Gintoki to samuraj żyjący w czasach, w których samuraje zostali pozbawieni honoru i dumy, zakazano im nawet noszenia mieczy. Akcja nie rozgrywa się jednak w erze Meiji, jak możnaby z powyższego zdania wywnioskować, lecz w jej alternatywnej wersji, w której kultura feudalnej Japoni (kimona, katany, tradycyjne budynki) przeplata się z techniką, jaką znamy dzisiaj, a nawet taką, której jeszcze nie poznaliśmy (telewizja, latające samochody, współczesna broń). Gintoki wraz z mieszkającymi z nim Kagurą i Shinpachim jest najemnikiem imającym się każdego sposobu na pozyskanie pieniędzy.
by otakuJaro

Gatunki:
Grupy docelowe:
Rodzaje postaci:

Powiązane Serie

Postacie

character

Kagura

Główna

staff
character

Abuto

Drugoplanowa

staff
character

Akage

Drugoplanowa

staff
character

Amachi

Drugoplanowa

staff
character

Ane

Drugoplanowa

staff

Obsada

character

Hearts Grow

Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

Beat Crusaders

Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

Shigi

Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

Kelun

Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

DOES

Tekst Piosenki Przewodniej, Wykonawca Piosenki Przewodniej, Aranżacja Piosenki Przewodniej, Kompozytor Piosenki Przewodniej

Recenzje

 • user image

  Cała akcja rozgrywa się w mieście samurajów zwanym Edo. Jego rdzenni mieszkańcy, czyli samurajowie, mogli prawnie hasać sobie z mieczami przy boku, jednak szogunat Tokugawy rozpoczął politykę izolacjonizmu i dopiero w połowie XIX w. do Edo (czyt. też Tokio) zawitała horda kosmitów. Obcy, narzucając swoje techonologie, uświadomili Japończyków, jakie posiadają zacofanie w tej dziedzinie. Owi obcy rozpoczęli tzw. Inwazję - dla mieszkanców Edo to było odpowiednie określenie - i zapoczątkowali koniec ery samurajów...
  Aktualne wydarzenia w anime...
  Na ziemi nie pozostało już wielu samurajów... Jedni się skryli, niektórzy są rebeliantami, a jeszcze inni... normalnymi obywatelami, tak jak pewien samuraj, Sakata Gintoki. Postawny mężczyzna, chodzący w białej yukacie zarzuconej niedbale na swe prawę ramię i kamizelką pod tym, jest z wyglądu zwykłym obywatelem, który wczeniej był samurajem, ale musiał wyzbyć się tego tytułu. Mimo jego pozornego wyglądu tak naprawdę Gin jest rozpuszczonym "dużym dzieckiem", który nadal czyta "Shounen Jumpa" (czyli Jumpa dla nastolatków, komiksy etc.), pije mleko truskawkowe i każdy grosz wydaje na hazard w pachinko, przez co nie ma jak zapłacić czynszu za wynajmowany lokal. Pomimo tych gorszych cech charakteru możemy zauważyć również jego dobre cechy, a zarazem niesłychany potencjał zawarty w jego głowie. Przy boku nosi drewniany miecz, który dzierżony w jego rękach staje się istnie niszczycielską bronią, a jego potencjał, dotychczas ukrywany, uwalnia się i potrafi pozbyć się wszystkiego i wszystkich ze swojej drogi.
  W ciągu następnych odcinków spotyka Shinpachiego Shimurę, nastolatka, a zarazem otaku, który uwielbia trenować w swoim dojo. Gintoki ratuje go z opresji przez Amanto i, robiąc całkowicie nielegalną walkę między nim a trzema Amanto, ucieka z Shinpachi'm. W końcu dołącza do niego. Jak można zauważyć, Gintoki posiada w sobie "to coś" co pozwala mu być sobą i nie wpadać tak często w... Co ja gadam??
  Cały czas wpada w kłopoty, co wywołuje fale śmiechu oraz ekscytacji, która brnąc przez każdy odcinek, powoduje automatyczne załączenie się naszego uśmiechu. Po parunastu następnych odcinkach spotykają... A raczej "prawie zabijają" dziewczynkę o czerwonych włosach, która okazuuje się być Amanto z plemienia Yato, a jej imię brzmi Kagura. Jest kosmitką, która wpadła w złe towarzystwo, a Gintoki ją ratuje, co jest bardzo wzruszające, gdyż odcinek, w którym ją ratuje, zawiera wiele scen poruszających serce widza. Po tym również dołącza do niego, i tak prowadzą "Yorozuyę Gincia!".
  Sytuacje w Gintamie są nie tyle epickie, co, raczej bym rzekł, "komiczne". Wiele odcinków zawiera fanserwis, Gintoki krytykuje praktycznie wszystko i wszystkich, więc nie ma co się mu dziwić. Autorzy zdecydowali się na stworzenie tak genialnego - moim zdaniem - dzieła w postaci kreskówki, jakim jest Gintama - widać, że mieli pomysł i chęci do sprawienia radości oraz uciechy młodym jak i starszym widzom. Każdy odciek obfituje w coraz to nowsze sceny: raz krytykują polityków Japońskich, raz autorów, albo też parodiują inne anime, co odbija się stwierdzeniami "No to nas zdejmą z anteny...".
  Jednak oprócz takich parodii czy też śmiesznych scen, cała seria obfituje w drastyczne/dramatyczne, czy też szokujące sceny, które pojawiają się zaledwie od czasu do czasu - zawsze kiedy jakaś postać mówi coś głębokiego, czy też wspomina dawne dzieje, w tle da się słyszeć smętny utwór wykonany na pianinie, co do którego nie posiadam zdania. Chwilami również pojawiają się odcinki bardziej poważne, tzw. Arki (ja tak to nazywam), które "przekopują" przeszłość bohaterów naszego anime i próbują jakby pokazać to, że Gintama nie jest tylko serialem komediowym, lecz również wzruszającym shounenem.
  Jeśli chodzi o utwory OP/ED oraz w trakcie trwania odcinków, powiem szczerze, że jestem zachwycony kompatybilnością tychże piosenek/dźwięków. Grafika również - na początku - jest dość ładna, kreska - widać, że profesjonaliści wiedzieli, co robić, natomiast same treści zawarte w anime śmieszą na tyle, aby wywołać uśmiech nawet u największego smutasa.
  Gintamę polecam miłośnikom dobrego humoru, bardzo często zboczonego czy też "czarnego". Jak ktoś nie jest pewny tego, czy warto to obejrzeć, to polecam pierwsze pięć odcinków, gdyż warto poświęcić z dwie do trzech godzin (z przerwami na uspokojenie się).

Rekomendacje

 • Kekkai Sensen

  avatar

  Przez Saekoo, 2015-06-11 16:51:18.

  Opowiadają o świecie w którym ludzie i kosmici żyją obok siebie. Obie serie prawie nie mają jednolitej fabuły. Podobni są również seiyuu, a mianowicie dwóm głównym bohaterom został użyczony ten sam głos co Shinpachiemu i Hijikacie. Kilka pobocznych postaci również mają podobnych seiyuu jak w Gintamie.

 • Osomatsu-san

  avatar

  Przez Elentari, 2015-12-24 16:44:12.

  Absurdalny humor + parodia wszystkiego, co się da, ze szczególnym uwzględnieniem rzeczy związanych z japońską popkulturą - obie te serie dokładnie na tym bazują. Gintama jest o wiele bardziej rozbudowana, w dodatku zawiera konkretniejsze wątki fabularne (w shounenowych klimatach), od czasu do czasu wybijające się na pierwszy plan. Osomatsu-san natomiast od początku do końca składa się tylko z luźno powiązanych, epizodycznych historyjek. Obie serie przemycają pomiędzy żartami także poważniejsze kwestie (bardziej depresyjne jest w tym przypadku Osomatsu-san, bowiem dotyczy bardziej przyziemnych spraw).

 • Beelzebub

  avatar

  Przez Wilegas, 2016-09-29 16:57:52.

  Obydwa anime łączą głównie 2 rzeczy: dość ciekawe walki oraz humor. Główni bohaterowie są stosunkowo podobni: mają stosunkowo wszystko gdzieś, lecz jeśli chodzi o przyjaciół stają się śmiertelnie poważni. Główny przyjaciel z jednego i drugiego głównego bohatera mają ze sobą mnóstwo wspólnego. Występują także dosyć rozwinięte kobiece postacie, lecz ani w jednym ani w drugim nie ma nacisku na romans.

  Jeśli jedno się spodobało, drugie też powinno.Polecam dla wszystkich, którzy po ciężkim dniu lubią się trochę pośmiać i odmóżdżyć.

Rekomendacje do tego tytułu

 • One Punch Man

  avatar

  Przez Marcepanek, 2016-07-26 18:43:51.

  Główni bohaterowie są podobni. Gintoki i Saitama nie przejmują się swoim wizerunkiem, są leniwi i są w stanie zepsuć swoją reputację, żeby osiągnąć cel. 

  Oba anime zawierają niecodzienne elementy jak na przykład obecność obcych i zaawansowane technologie. Do tego dużo komedii i akcji.

  I Gintama, i OPM zawierają poważniejsze momenty. 

 • Danshi Koukousei no Nichijou

  avatar

  Przez Pompon-nee, 2015-03-20 21:27:54.

  W obu wypadkach mamy do czynienia z shounenowymi komediami z elementami obyczajówki i parodii.

  Myślę, że serie reprezentują sobą ten sam rodzaj humoru. Jest to kwintesencja absurdu i randomowości, które tworzą jednak spójną całość i nie zniechęcają do oglądania. Historie są szalone i oryginalne, duży nacisk nałożono na gagi wynikające z wewnętrznych monologów postaci (np. Gintoki, Hidenori). Zwykłe rzeczy i ludzka codzienność są przedstawiane wyjątkowo epicko i pompatycznie, w obu anime nie zabraknie elementów parodiowych. Żarty poruszają podobne tematy, czerpią z życia codziennego, popkultury, żartują ze stereotypowych zachowań widzianych w innych anime czy grach.

  Krótko mówiąc jaja są niewyobrażalne.

  Postaci nie sa się nie lubić. Są wyjątkowo sympatyczne i nieszablonowe. Łączą je szalone charaktery, ich dziwność i randomowość zachowań. Oba tytuły mają formę reczej epizodyczną, więc kolejność ich oglądania nie ma aż tak wielkiego znaczenia.

  Anime pochodzą spod szyldu Sunrise, a ich reżyserem jest Shinji Takamatsu. Za muzykę odpowiada Audio Highs.

  Osoby, które przywiązują wagę do seiyuu też nie będą zawiedzione, bo staff jest wyjątkowo profesjonalny. Powtarzają się też nazwiska takie jak Sugita Tomokazu (Gintoki, Hidenori), Suzumura Kenichi (Okita, Yoshitake), Kobayashi Yuu (Sacchan, Yanagi) czy Ishida Akira (Zura, przewodniczący).

Forum - dyskusje na temat tytułu

Temat Autor
Gintama(Dyskusje o konkretnych tytułach) laudemort

Ostatnie wpisy na forum.

Gintama w Dyskusje o konkretnych tytułach
Nie możesz dodawać postów
 • Kambo avatar Użytkownik
  2016-09-24 12:32:37 #464746
  Kambo pisze:
  O mój boże jestem na 61 odcinku to anime jest genialne oglądałem sporo anime shonen i tasiemców chyba wszystkie jakie sa obejrzałem ale Gintama to jest miazga aż dziwne że o niej tak mało osób wie i nie odniosła sukcesu typu " naruto " które się jej bardziej należy polecam każdemu świetny humor i wgl zasłużone 10/10
  P.S. Nigdy nie dałem takiej oceny żadnemu z anime chociaż code geass , psycho pass , death note , monster bardzo mi się podobały to to anime jest rewelacyjne :)
 • ♥Rin♥ avatar Użytkownik forum
  2014-10-13 17:36:02 #379761
  ♥Rin♥ pisze:
  Czy tylko mi nie działają odcinki 145-162 ? Wcześniej też było kilka niedziałających i musiałam szukać po innych stronach odcinków.
 • Cannon Fodder avatar Użytkownik forum
  2014-08-28 16:57:10 #370964
  Cannon Fodder pisze:
  Dokladnie, z poczatku podszedlem troche z dystansem do tej produkcji i zaczalem ogladac gintame od czasu do czasu w wolnych chwilach, szybko sie przekonalem, ze panowie, ktorzy tworzyli ten majstersztyk maja GENIALNE poczucie humoru, gdy tylko oswoilem sie z bohaterami, lzy od smiechu lecialy strugami, rowniez polecam kazdemu ! ^.^
 • exorcist avatar Użytkownik
  2014-08-28 10:31:34 #370906
  exorcist pisze:
  świetne naprawdę pierwsze anime które nie znudziło po 100 odc dodatkowo dużo śmiechu polecam każdej osobie daje 10/10
 • DarkFrey avatar Użytkownik forum
  2014-07-31 15:35:37 #365390
  DarkFrey pisze:
  Anime jest świetne! Losowość sytuacji, nawiązania do innych anime, filmów, postaci i tak dalej. Śmieszy i uczy jednocześnie. Były motywy przy których siedziałem z zapartym tchem i były takie przy których tego tchu złapać nie mogłem. Bardzo uzależniające i za pierwszym podejściem na jednym odcinku się nie kończy. Jedyne co mnie potwornie irytowało to polskie nawiązania dodawane przez tłumaczy. W większości przypadków gapiłem się na to tępo i nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać... (Kaczyński, Chajzer, Wiśniewski i kilka innych). Miałem przez to wrażenie, że tłumaczenie nie ma nic wspólnego z prawdziwymi wypowiedziami postaci, ale dało się przywyknąć. 9,9/10 z powodu tych tłumaczeń.
 • Kaeru89 avatar Użytkownik forum
  2014-07-27 18:28:30 #364633
  Kaeru89 pisze:
  Na początku głupkowate, ale jak się wciągnąć w ten humor to potem nieustannie śmieszy.
  Do tego przełamuje konwenanse i często rozśmiesza nawiązaniami do innych seriali/pop-kultury.
  Genialne 9/10!!
  Najfajniejsze postaci to Gin i Katsura (nie Zura:-)))
  Polscy tłumacze też nie zawiedli - wiele nawiązań do naszego kraju, jak np. Drzyzga czy Rydzyk :)
 • mineko avatar Użytkownik
  2014-07-15 15:39:10 #360989
  Mineko pisze:
  Anime było naprawdę fajne. Kreska była ładna, a z kolejnymi odcinkami poprawia się jakościowo. Muzyka była fajna, niektóre utwory nie przypadły mi do gustu, ale cała reszta owszem. Fabuła. Gintama ma jakąś fabułę? Nie. Przez pierwsze ok. 30 odcinków pokazane jest życie codzienne ( i zwariowane) bohaterów. Potem mamy pierwszy poważna saga (arc), który mi sę bardzo spodobał i wyczekiwałam kolejnych. Moimi ulubionymi sagami zostały: Legendarna Kurtyzana, Yoshiwara w Płomieniach, Kryzys w Shinsengumi, Cztery Bóstwa Kabukicho i Benizakura. Tasiemcowe shouneny mają to do siebie, że walki w nich niemiłosiernie się ciągną, ale tutaj na szczęście tak nie jest. Jak już zdarzy się jakaś walka raz na ileś odcinków to jest widowiskowo zrobiona. Walki są dynamiczne, spektakularne. Humor jest tu często sprośny, ale nie przeszkadzało mi to by się śmiać. Mało jest serii, w której co odcinek była rozbawiona i roześmiana. Niestety nie każdemu do gustu przypadnie ten rodzaj humoru. Postacie. Sakata Gintoki nie jest typowym głównym bohaterem shounen. Jest moim faworytem za to, że nie ma celu w życiu (prawie każda postać w anime jakiś cel ma), jest hazardzistą i leniem, kocha słodycz i jumpa, ale nawet jemu zdarzy się zrobić coś godnego podziwu. Kagura jest moją ulubioną postacią żeńską. Podoba mi się jej relacja z Ginem ojciec-córka, jak próbuje go naśladować. Z Shinpachim miałam mieszane uczucia. Denerwowały mnie jego wrzaski, ale bez niego nie widziałabym Gintamy. Otae nie jest taka zła, ale jej agresja potrafi zdenerwować. Katsura jest idiotą w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Od czasu Benizakury jest już postacią komediową, a chciałabym go zobaczyć jeszcze w akcji. Uwielbiam całe Shinsengumi- sadystę Okitę(twarz aniołka, charakter diabła), demonicznego Hijikatę, (goryla) Koundo i Yamazakiego. Tsukuyo to druga zaraz po Kagurzę fajna kobieca postać (są inne postacie kobiece, ale te polubiłam najbardziej). Ocena 9/10.
 • zarabiam avatar Użytkownik forum
  2014-07-12 17:00:39 #360365
  zarabiam pisze:
  aa Jeśli lubicie hentai anime koniecznie sprawdzcie tą stronkę: odu.pl/hentai
  ps. na pewno się nie zawiedziecie. Miłej zabawy.
 • kojou123 avatar Użytkownik
  2014-05-31 20:09:27 #353551
  Kojou123 pisze:
  Najlepsze anime jakie kiedykolwiek widziałem. Nie dośc, że każdy odcinek rozwala na łopatki to do tego przemycanie w tym absurdzie wartości moralnych to juz wogóle pogrom, najpierw odwalą coś głupiego, że nie można przestać się śmiać a potem walną mądrym tekstem :P .
  Gintame polecam każdemu, choć trzeba mieć trochę wiedzy o innych anime, bo częstą parodiują inne anime :P.
  Zdecydowanie 10/10
 • Vartius avatar Użytkownik forum
  2014-05-01 20:22:31 #349020
  Vartius pisze:
  Gintame obejrzałem już dawno, po angielsku razem z braćmi... Ale teraz stwierdziłem, że powinienem coś napisać.
  Gintama to anime niezwykłe, świetne i perfekcyjne pod każdym względem. Postacie ciekawe, fabuła... Fabuła... Kreska też zarąbista.
  Muzyka trafiła w moje gusta i była dopasowana do ogólnego nastroju anime, szczególnie niektóre kawałki mi się spodobały. Moim ulubionym jest chyba Tougenkyou Alien, czyli op. 9
  Żarty były naprawdę przednie, a nawiązania do innych anime, o ile nie najbardziej subtelne, to jednak świetne.
  A najbardziej zadziwiającym i imponującym faktem jest to, że pomimo wielkiej liczby odcinków, Gintama nie tylko nie traci swojego poziomu, a wręcz staje się coraz lepsza!
  Polecam Gintamę wszystkim miłośnikom komedii. A zresztą... Polecam Gintamę wszystkim!
  I niech Bóg Kartonu będzie z wami!