Anime: Girls und Panzer

Girls & Panzer, ガールズ&パンツァー,
OPIS:

Historia skupia się na losach oddziału czołgistek w szkole militarnej, bohaterka Miho nie przepada za czołgami, jednak przewodnicząca rady uczniowskiej przekonuje ją, do uczestnictwa w Sensha-do (mistrzostwach w walkach pomiędzy czołgami).

Gatunki:

Powiązane Serie

Postacie

character

Isuzu, Hana

Główna

staff
character

Anchovy

Drugoplanowa

staff
character

Arisa

Drugoplanowa

staff
character

Assam

Drugoplanowa

Obsada

character

ChouCho

Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

Chiba,Yuriko

Animator Klatek Kluczowych

character

Fuchigami,Mai

Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

Harada,Sachiko

Projektant Kolorystyki

Recenzje

 • user image

  Powinienem napisać dwie recenzje. Jedną z punktu widzenia fana militariów, a drugą jak dla przeciętnego oglądacza. Mam nadzieję, że udało mi się obie te kwestie połączyć. Więc lecimy z recenzją, czy jak by to powiedziała główna bohaterka „Panzer vor!”.
  Fabuła: Początek niby oklepany, bo mamy osamotnioną bohaterkę, która trafia do nowej szkoły i znajduje tam przyjaciółki. Nic oryginalnego, do momentu kiedy pojawia się... czołg. Ciekawy pomysł uczynienia „jazdy czołgiem” typowo kobiecym sportem, nastolatki zmagające się z wielotonowymi pojazdami, duże stężenie ciekawostek, od kalibru dział, rodzaju zawieszenia, grubości pancerza i... brak realizmu. Nie piszę tego jako negatyw, po prostu brak tu często jakiejkolwiek balistyki, kątowania i właściwości pancerzy, czasami podstawowej fizyki. Nie jest to negatywem, bo myślę, że zabiłoby to dynamikę serii, a tak dostajemy dynamiczne, efektowne i ciekawe starcia pancerne, które miło się ogląda. Pod tą warstwą stali pancernej można też znaleźć historię przyjaźni, zżycia i wzajemnego zaufania, jak to w plutonie czołgów.
  Grafika:
  Nie jestem fanem CGI i po wstępie miałem mieszane uczucia, ale była to chyba tylko mała wpadka. Chodzi mi o płaskie postacie wklejone w trójwymiarowe włazy w czołgach. Potem było już tylko lepiej. Dobrze odwzorowane wizualnie pojazdy, nity, śruby, praca zawieszenia i nawet kratki wentylacyjne. Na wielki plus według mnie zasługuje, to co umyka większości produkcji o czołgach traktujących, a co pojawiło się w GuP. Pociski przeciwpancerne nie wybuchały efektownie, tylko zostawiały małe otwory lub wzbijały tylko tuman pyłu. Ktoś solidnie usiadł nad tematem grafiki i tego, co może wybuchnąć, a co nie.
  Muzyka: Perełka. Widać wzorowanie się na muzyce z filmów wojennych późnych lat 70' i 80'. Miło się tego słucha, robi przyjemny klimat i atmosferę. Zresztą jedna z załóg bohaterek uczy się taktyki ze scen filmu „Złoto dla zuchwałych”. Można też znaleźć kilka odświeżonych pieśni wojennych, że o „Katiuszy” nie wspomnę.
  Postacie: Ciekawe, każda załoga ma swój własny styl i taktyki. Są oczywiście sztandarowe typy charakterów, ale przy takiej liczbie postaci ciężko byłoby zachować oryginalność. Każda z głównych bohaterek ma swoją historię i motywy, nie są one więc jedynie tłem dla czołgów.
  Są czołgi, jest dynamika, są walki i bardzo przyjemna dla ucha muzyka. Tytuł godny polecenia dla każdego, kto lubi te cztery wymienione elementy. Zabierałem się do tego anime jak pies do jeża, ale nie zawiodłem się i miło spędziłem czas oglądając.

Rekomendacje

 • Kantai Collection: KanColle

  avatar

  Przez The_Beatle, 2015-03-13 23:41:48.

  Obydwie serie pokazują militaria poprzez moe-dziewczęta. Girls und Panzer jest tym samym dla wojsk pancernych, czym Kantai Collection dla marynarki wojennej. W obu tytułach przełożono ciekawostki związane z militariami nad realizm, oba cechuje dość duża rzetelność w tej kwestii i główne bohaterki (Fubuki i Miho) obu anime mają podobne charaktery. Jeśli komuś spodobał sie jeden z tytułów, powinien dać szansę drugiemu.

 • Ao no Kanata no Four Rhythm

  avatar

  Przez dark2000, 2016-04-10 17:25:34.

  Wbrew rzucających się na pierwszy rzut oka różnicom, oba tytuły są niezwykle do siebie podobne w konstrukcji.

  Dostajemy historię (głównie) grupy dziewczyn, biorących udział w turniejach bardzo nietypowego sportu, który gra pierwsze skrzypce (przeciwieństwo absurdów, jakie dało nam np K-on, gdzie w anime o muzyce, muzyki prawie brak)

  Obie serie posiadają mało wad, jednocześnie nie mając nic, czym mogłyby się wybić, tak więc są to solidne, lekkie i przyjemne w oglądaniu tytuły, niezbyt zapadające w pamięć.

  Podobieństwa:

  - Głównymi postaciami i zawodnikami są dziewczyny (w AnKnFR występują jeszcze postacie męskie ale są one mocno zrzucone na margines).

  - Część postaci jest z założenia bardzo podobna, tak więc mamy jedną postać wiecznie zaspaną, jedną pełną energii, oraz jedną doświadczoną (lub też doświadczonego) która kiedyś porzuciła sport, aby teraz wrócić i pokierować drużyną.

  - Szczerze mówiąc obie drużyny, pomimo prawie że kompletnego braku doświadczenia, szybko stają z innymi na równi (wśród aktywnych zawodniczek znajduje się raptem tylko jedna doświadczona "w boju" osoba) .

  - Nietypowy, oryginalny sport, wokół którego obraca się całe anime (W GuP są to bitwy czołgami, a w AnKnFR jest to powietrzny cyrk).

  - Brak (chwała Bogu) elementów typu: harem, romans, co samo w sobie jest dosyć nietypowe.

  - Występują elementy typu okruchy życia, lecz nie przysłaniają one głównego wątku (ponownie K-on :P ).

  - Konstrukcja fabuły opiera się głównie na turniejach międzyszkolnych.

  - Obie serie są przeciętne, nie ze względu na błędy twórców lecz brak elementów szczególnie wybitnych.

  Różnice:

  - Z większych różnic mogę chyba tylko wymienić postacie i tło fabularne (w końcu czymś musi się to różnić)

  Podsumowując:

  Jeśli spodobało ci się jedno, a szukasz czegoś lekkiego, śmiało możesz sięgnąć po drugie - dostaniesz raptem to samo, tylko że w innych kolorach.

 • Code Geass: Hangyaku no Lelouch

  avatar

  Przez LORD Katon967, 2016-12-11 20:53:53.

  "Dopóki król nie ruszy do walki, jego poddani za nim nie ruszą."

  Ten cytat choć występuje tylko w anime Code Geass (i dotyczy działań głównego bohatera), można nawiązać także do działań głównej bohaterki Girls und Panzer. Choć oba anime się różnią (Code Geass opowiada o rebelii przeciw Imperium Brytanii, a Girls und Panzer o zawodach sportowych, w których walczy się z użyciem czołgów) mają wiele cech wspólnych.

  W obu anime główni bohaterowie pod wieloma względami są podobni. Lelouch (Code Geass) i Miho (Girls und Panzer) na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przeciętnymi licealistami, jednak oboje mają ponadprzeciętną inteligencje i charyzmę. Przez co są dobrymi strategami i charyzmatycznymi dowódcami. Głównie dzięki nim wydarzenia w obu anime ulegają nagłym zmianom. Lelouch wykorzystuje swoją inteligencje, by wywołać rebelię przeciw Brytanii, a Miho używa jej, by organizować strategie, które pomogą wygrać potyczki czołgów. Na dodatek ich działania sprawiły, że szybko wokół siebie zgromadzili wiele zwolenników, którzy traktują ich z szacunkiem i uznaniem. Takie cechy są wystarczające, by być "królem".

  W obu tytułach duży nacisk kładzie się na akcję, która wielokrotnie nadbiera szybkiego i nieprzewidywalnego tempa.

  Jeśli chcesz dostać seans, gdzie akcja toczy się niczym na szachownicy, to koniecznie musisz sięgnąć po oba tytuły.

Forum - dyskusje na temat tytułu

Temat Autor
Girls und Panzer(Dyskusje o konkretnych tytułach) laudemort

Ostatnie wpisy na forum.

Girls und Panzer w Dyskusje o konkretnych tytułach
Nie możesz dodawać postów
 • Gaspar99 avatar Użytkownik
  2016-11-01 21:55:46 #468638
  Gaspar99 pisze:
  Aghr kocham to anime ale bardzo lubię Rosję i jak widzę tłumaczenie pierożków jako paszteciki to aż mnie skręca xdd
 • MartwyZ avatar Użytkownik
  2015-10-04 02:49:08 #424623
  MartwyZ pisze:
  Quote "areczek123, post: 211878" Wg mnie jest to anime typowo dla "lubiaczy" [czyt fanów] czołgów] podobne anime do "upotte"[o broni] o ile pamiętam dobrze nazwe.. dla miłośników polecam innym jak się bardzo nudzi ;D

  Przyznam ci racje, interesuje się militariami i mi naprzykład ta seria przypadła do gustu, teraz szukam niestety czegoś nowego bo wszystko obejrzałem ;)
 • The_Beatle avatar Fan anime o lesie i kosmo
  2015-02-17 19:05:59 #402592
  The_Beatle pisze:
  Quote "Koshimasaki, post: 402578" Dźwięk nie został podłożony z właściwymi intonacjami, właściwym tempem. Stereo prawie całkiem zostało zlane, wszystko na jeden kanał.

  Mówisz o wersji emitowanej w TV, wydanej później na DVD czy BD?
  Quote "Koshimasaki, post: 402578" W tym anime również można zauważyć przekaz podprogowy, który oczywiście miałby działać jako zwykła tolerancja na okrucieństwa ludzi (nie chodzi mi o żadne strzelanie z czołgów, mimo iż to też jest tym)

  To o jakim przekazie podprogowym mowa i w czym się on objawia? Występuje jakaś forma "przemocy" poza strzelaniem z czołgów (przy którym praktycznie nic nikomu się nie dzieje w ramach konwencji Senshadou jako sportu)?
  Nie zrozumiałem ani jednego zarzutu pod adresem grafiki, więc nie jestem w stanie się do nich odnieść. Natomiast z pozostałą częścią opinii nie mogę się zgodzić. Owszem, fabuła nie jest najwyższych lotów, ale zawiera elementy potrafiące utrzymać widza przy ekranie, szczególnie jeśli jest on zainteresowany militariami, bądź nieobcy jest mu styl serii z postaciami moe. W takich ramach seria spisuje się dobrze konsekwentnie realizując wątek zawodów oraz niezwiązanych z nimi przygód bohaterek. Jedyne, co można zarzucić, to naiwne założenia fabularne, ale po przejściu nad nimi do porządku dziennego, nie występują żadne elementy mogące odrzucić widza.
 • Koshimasaki avatar Newbie
  2015-02-17 15:46:08 #402578
  Koshimasaki pisze:
  To anime to porażka. Dźwięk nie został podłożony z właściwymi intonacjami, właściwym tempem. Stereo prawie całkiem zostało zlane, wszystko na jeden kanał.
  Grafika... niby to 3d, a wyskakuje mi postać 2d, ze złym pocieniowaniem, braku zaokrągleń... Dziury w czołgu są spoko, nawet gdy ma tylko głowa być widoczna. Twarze to kolejne niepowodzenie, próbowali wrzucić pewien styl niższego wzroku, lecz zapomnieli o tym, że takie coś musi dograć się wraz z charakterem postaci oraz jej posturą.
  W tym anime również można zauważyć przekaz podprogowy, który oczywiście miałby działać jako zwykła tolerancja na okrucieństwa ludzi (nie chodzi mi o żadne strzelanie z czołgów, mimo iż to też jest tym)
  Fabuła jest dla typowych zombie "Oglądam bo muszę". Ja porzuciłem to anime, nie polecam.
 • Andrzej1993 avatar Newbie
  2014-11-20 11:19:47 #384852
  Andrzej1993 pisze:
  Bardzo, bardzo fajne anime, polubiłem je i właściwie było to moje drugie w życiu. Zabawna, lekka fabuła, w sam raz na odpoczynek i oderwanie się od wszystkiego, ciekawa tematyka i kompletny brak facetów, a zatem także związków. 10!
 • Topkek avatar Użytkownik forum
  2014-11-19 23:36:17 #384841
  Topkek pisze:
  No, tak, po oglądnięciu 3 odcinka chyba przestanę oglądać
  Nie wiem co jest dalej ale to anime po prostu nie trzyma poziomu, już od początku od tej niesamowicie przewidywalnej scenie w klasie, i od kiedy zobaczyłem, że szkoła tam też nei działała zbyt logicznie wiedziałem że to będzie kiepskie :D
  Jakbym chciał wrażeń jak z WoTa to bym pograł w wota albo jeszcze lepiej w jakąś inna gierke z czołgami
 • Topkek avatar Użytkownik forum
  2014-11-19 23:31:05 #384839
  Topkek pisze:
  Chyba po oglądnięciu 3 odcinka w którym magicznie uciekając przed 4 czołgami nie zostały trafione ani raz mimo wystrzeleniu w ich stronę z kilkanaście pocisków, na moście na otwartym terenie tez nie zostały trafione ani razy, pocisk ze StuGa się odbił od tyłu Pzkw IV prawdopodobnie w wersji E albo F, co jest kompletnie niemożliwe. Potem oczywiście trafiają po kolei wszystkie 4 czolgi za 1 trafieniem podczas gdy StuG nie mógł ich trafić wystrzeliwując z 10 pocisków, juz nie mówiąc o tym że armata Pzkw IV w tej wersji praktycznie nei mogla nic zrobić StuGowi z przodu. Wyszło tak jak w hollywoodzkich filmach w których główny bohater jest nieśmiertelny, rozumiem że autor anime mógł nie posiadać jakiejś obszernej wiedzy o czołgach i że to anime, ale kuchnia, są jakieś granice, nie wiem czy sie z tego śmiać czy płakać.
 • Roberuto1124 avatar Newbie
  2014-09-21 19:47:49 #375998
  Robert1124 pisze:
  Bardzo fajne. Przydała by się kontynuacja. Pierwsza seria bardzo fajna a po za tym to pierwsze co oglądam z tego gatunku.(Jest mój ulubiony czołg z wota PZ IV)
 • mojra1997 avatar Użytkownik forum
  2014-07-15 15:24:14 #360985
  mojra1997 pisze:
  Świetne Świetne !!! :33
  To anime polecam każdemu w 100%, moja ocena to 10/10 :D
  Mam nadzieję że doczekam się kontynuacji :)
 • yurippecat avatar Newbie
  2014-04-19 18:07:44 #347354
  asia055 pisze:
  Super! Super Super anime! Polecam!!! ^^ :3
  Te czołgi są takie kawaii <3
  Czołówka też super :3
  Czemu te komentarze nie mogą być krótsze?! >.<