Anime: Akatsuki no Yona

Yona of the Dawn, Yona: The girl standing in the blush of dawn, 暁のヨナ,
OPIS:

Świat wschodniego fantasy. W Królestwie Kouka czerwonowłosa księżniczka Yona wiedzie dworski żywot pozbawiony trosk. Pewnego nieszczęśliwego dnia na skutek pałacowej intrygi jej ojciec – cesarz IL – zostaje zamordowany, a księżniczka jest zmuszona do ucieczki. Razem z wiernym ochroniarzem Hakiem opuszcza pałac, by zbiec oprawcom. Po tych ciężkich przeżyciach postanawia odnaleźć potężnych sprzymierzeńców i przywrócić w królestwie dawny porządek.
Akatsuki no Yona to tytuł mocno zagnieżdżony w gatunku przygodowego fantasy z delikatnie rozwijanym romansem. Mimo tego nierzadko zdarzają się sceny akcji, bywa nawet, że krwawej. Widzowi zostaje zaprezentowany obraz średniowiecznego państwa wschodu z jego bogatą tradycją i problemami systemu feudalnego podany w lekkiej oprawie, z nutą humoru.

Gatunki:
Grupy docelowe:
Rodzaje postaci:
Miejsce i czas:

Powiązane Serie

Postacie

character

Yona

Główna

staff
character

Son, Hak

Główna

staff
character

Ao

Drugoplanowa

character

Fook-chi

Drugoplanowa

staff
character

Ik-su

Drugoplanowa

character

Il

Drugoplanowa

staff
character

Jae-Ha

Drugoplanowa

staff

Obsada

character

Inotsume,Shinichi

Scenarzysta (Script)

character

Kusanagi,Mizuho

Twórca Pierwowzoru

character

Nagasaki,Yukio

Reżyser Dźwięku

character

Watanabe,Masaharu

Animator Klatek Kluczowych

Recenzje

Brak recenzji. Napisz pierwszą tutaj!

Rekomendacje

 • Soredemo Sekai wa Utsukushii

  avatar

  Przez Chmurna, 2017-03-08 20:40:37.

  Dlaczego to anime? Cóż, prawda, że różnic jest wiele, jednak podobieństw również, poza tym oba tytuły są bardzo dobre i zasługują na uwagę. Mimo że serie nie są identyczne, to sądzę, że jeżeli komuś spodobała się jedna, to ma spore szanse polubić i drugą.

  Ich wspólne punkty to:

  - występujący wątek romantyczny

  - akcja tocząca się w średniowiecznym, fikcyjnym świecie

  - występuje magia, ale nie jest ona głównym wątkiem

  - postacie należą do królewskich rodów

  - główna, męska postać jest z pozoru oziębła, pewna siebie, a także dominująca (dodatkowo posiada podobne zestawienie kolorystyczne - czarny z niebieskim)

  Myślę, że warto poświęcić czas na obejrzenie drugiej serii jeżeli pierwsza się spodobała.

Rekomendacje do tego tytułu

 • Arslan Senki (TV)

  avatar

  Przez Carott, 2016-03-11 22:39:10.

  Oba tytuły mają podobną tematykę - mamy nastoletniego członka rodziny królewskiej, który musi uciekać z powodu zdrady i podróżuje po kraju, szukając sojuszników. Zarówno Arslan jak i Yona mają ze sobą wiele wspólnego - królewskie pochodzenie, troska o poddanych i silne poczucie dobra i zła. Oboje też są postaciami pozytywnymi i miłymi aż do bólu.

  Kolejnym podobieństwem są postacie Haka i Daryuna. Niesamowicie utalentowani i przerażający, okryci sławą wysocy dowódcy wojskowi, mający słabość do swojego pupila.

  Obie serie charakteryzują się zarówno dobrą muzyką, jak i ładną kreską. Szególnie zachwycające są panoramy.

  Różnice? Akatsuki no Yona skupia się w głównej części na lekkim romansie, bohaterka nie ma też konkretnego planu, jak odzyskać tron. Arslan Senki jest poważniejszy. Nieliczne sceny romansu są przedstawione raczej pobieżnie i nie mają bardzo wielkiego wpływu na fabułę. Bohater zdecydowanie i konsekwentnie postępuje w swojej walce o to, co mu odebrano.

 • Juuni Kokuki

  avatar

  Przez The_Beatle, 2015-03-11 00:26:33.

  Obydwie serie są mocno zakorzenione w fantasy wschodniego typu. Zarówno Juuni Kokuki, jak i Akatsuki no Yona przedstawiają bogaty, szczegółowy świat wraz z jego społeczeństwem rozwarstwionym zgodnie z feudalnym porządkiem. Choć Yona zachowuje luźniejszy klimat shoujo z pozorami męskiego haremu, podobnie jak Juuni Kokuki, potrafi zająć się trudniejszą tematyką sprawowania władzy.

  Uderzające podobieństwo widać między głównymi bohaterkami: Yoną i Youko. Poza oczywistym charakterystycznym kolorem ich włosów, obydwie postaci przechodzą dynamiczny rozwój wraz z postępem serii (z niezaradnej nastolatki do silnej kobiety) i obydwie starają się o władzę dla wyższych idei, przy czym muszą walczyć o nią (często dosłownie) własnymi rękami.

  Dodatkowo podobne uczucie przy oglądaniu obu serii potęguje klimatyczna muzyka w obu przypadkach dobrana przez kompozytora Kunihiko Ryo.

 • Oda Nobuna no Yabou

  avatar

  Przez Pugkki, 2015-05-19 17:39:11.

  Pomimo iż obie serie znacznie się różnią, to oglądając je odnosimy wrażenie, że jednak są w pewien sposób podobne. Zarówno postaci, które mocno się różnią - w Akatsuki no Yona jest wielu mężczyzn, za to w przypadku Oda Nobuna no Yabou znaczną większość stanowią kobiety, dodatkowo są to zupełnie inne typy -dere -, jak i sporo różniąca się grafika i muzyka zostawiają wielką przepaść pomiędzy obiema seriami. Jednakże jest tam kilka podobnych rzeczy: silna bohaterka (w przypadku Yony staje się ona silna dopiero pod koniec serii) pragnąca, by jej kraj był lepszy, a także osoby stojące u jej boku i jedna z osób na czele tej grupki. Obie serie mają podobny klimat i świetne walki.

 • Hiiro no Kakera

  avatar

  Przez Hitoshi0, 2016-11-20 03:27:54.

  - Oba anime to męski harem.

  - Główne bohaterki to słodkie księżniczki.

  - W obu anime wymagane jest od głównych bohaterek wyruszenie w podróż, aby znaleźć ludzi, którzy będą ją chronić i poprowadzą do przeznaczenia (ponieważ są one wybrańcami).

  - W obu anime, mimo że są one męskimi haremami, dominuje jeden chłopak.

Forum - dyskusje na temat tytułu

Ostatnie wpisy na forum.

Sorry, no results
TS3
Shoutbox
Radio
Facebook
Oglądane anime
Czytane mangi
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych odcinków.
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych rozdziałów.