Anime: Cross Ange: Tenshi to Ryuu no Rondo

Cross Ange: Rondo of Angels and Dragons, クロスアンジュ, 天使と竜の輪舞[ロンド],
OPIS:

Anime opowiada o alternatywnym świecie, w którym dzięki tzw. manie ludzkość jest w stanie naprawić wszystkie problemy trapiące ją i Ziemię. Wszyscy żyją w pokoju i harmonii. Kiedy księżniczka Imperium Misurugi miała zasiąść na tronie, okazało się, że jest normą - istotą, która nie może używać Many i jest przez to traktowana jako heretyczka oraz odmawia się jej człowieczeństwa. Niedługo potem ląduje ona na pewnej wyspie, gdzie spotyka podobne do siebie dziewczyny. Wkrótce też poznaje zadanie, które ma realizować przez resztę swojego życia - obrona świata przed tajemniczymi smokami, które zdają się przybywać z innego wymiaru. W celu walki z nimi, normy posługują się potężnymi maszynami bojowymi. Skąd jednak tak naprawdę pochodzą smoki? Jaki jest ich cel? Czy Ange zadowoli się nowym życiem?

Gatunki:
Rodzaje postaci:
Pozostałe tagi:

Powiązane Serie

Postacie

character

Chris

Drugoplanowa

staff
character

Ersha

Drugoplanowa

staff
character

Jasmine

Drugoplanowa

character

Jill

Drugoplanowa

character

Maggy

Drugoplanowa

character

Mei

Drugoplanowa

character

Rosalie

Drugoplanowa

staff

Obsada

character

Higuchi,Tatsuto

Projekt Serii

character

Mizuki,Nana

Wykonawca Piosenki Przewodniej

Recenzje

 • user image

  Dzięki mocy Many ludzkość weszła w nową erę dobrobytu. Za pomocą niewyczerpalnej, niemalże magicznej energii pozbyto się głodu i niedostatku. Jednakże żyjąca w tym cudownym świecie księżniczka Angelise Misurugi ma doznać upadku na samo brudne i okrutne dno tej rzeczywistości. Albowiem ona i świat mają poznać sekret skrywany przez jej własnych rodziców – księżniczka Angelise nie może używać Many i jest tak zwaną Normą o statusie podczłowieka. W efekcie utraci ona swoją pozycję i stanie się Ange – walczącą ze Smokami pilotką w armii straceńców.
  Cross Ange: Tenshi to Ryuu no Rondo to anime ze stajni studia Sunrise. Jego reżyserem jest Yoshiharu Ashino, reżyser First Squad: The Moment of Truth, a producentem – Mitsuo Fukuda, znany głównie jako reżyser Gundam SEED. Tytuł jest z gatunku militarnych anime wykorzystujących mechy, zaś pierwsze odcinki usilnie starają się udowodnić, że to nie produkcja dla dzieci. Jednakże, koniec końców, wychodzi z tego seria mocno niedoskonała. Na tym właśnie opiera się mój główny zarzut wobec tego anime – chodzi o jego podejście do konwencji. Są tytuły, które co chwila przeistaczają się z komedii w dramat i na odwrót, znane przykłady to Code Geass oraz, w mniejszym stopniu, Neon Genesis Evangelion. Bawienie się konwencją samo w sobie nie jest złe, wręcz przeciwnie, Kyousougiga wiele u mnie zyskała, robiąc to umiejętnie. Jednakże jest różnica pomiędzy łączeniem różnych konwencji a przechodzeniem kryzysu tożsamości twórczej. Cross Ange jest bardziej przykładem tego drugiego. Żeby pokazać widzom, jak straszne jest życie Norm, Ange pod koniec pierwszego odcinka zostanie powitana poprzez rozebranie jej, pobicie i dokonanie na niej szokującej czynności tak graniczącej z gwałtem, jak tylko twórcy mogli sobie na to pozwolić. Zresztą, próba gwałtu właściwego też jej się przydarzy. Pierwszej bitwie bohaterki towarzyszy seria zgonów pokazanych w konwencji gore, która świadczyć ma o tym, jak samobójcza jest walka ze Smokami. Ale, podczas drugiej bitwy, gdy Ange ma zginąć i nawet możemy zobaczyć, jak moczy się ze strachu, seria zmienia się raz na zawsze. Okazuje się, że Ange pilotuje Bardzo Specjalnego Tajemniczego Mecha, który magicznie się naprawia i czyni ją najlepszą pilotką, jaką armia kiedykolwiek miała. Po tym dochodzi do takich sytuacji, jak przeziębiona, półprzytomna Ange, wlatującą w środek walki, by nawet nie wiedząc, co robi, uratować swe towarzyszki. Mogę zrozumieć tymczasową rezygnację z mrocznego klimatu, Neon Genesis Evangelion też to zrobił w środku serii. Jednakże podkreślam słowo „tymczasową” – przy wszystkich usilnych staraniach, by pozować na coś dla dorosłych, Cross Ange rozwiązuje prawie każdy problem jak drugorzędny tytuł młodzieżowy.
  Nie pomaga fakt, że tutejsze walki mechów są po prostu słabe. Nawet gdy pojawia się w końcu przeciwnik zdolny do taktycznego myślenia, taktyki nie ma tu prawie żadnej. Bitwy niemalże cały czas toczą się w jednym środowisku – w pozbawionej jakichkolwiek interesujących elementów przestrzeni powietrznej nad morzem. Do tego mechy są mało zróżnicowane i w walkach jedynie magiczny Vilkiss Ange robi coś ciekawszego. Lepiej wypadają już walki bez udziału wielkich robotów, bo wtedy dostajemy porządne kino akcji klasy B. Summa summarum, pomimo początkowego podkreślania straceńczego aspektu walk, to nie jest poważna seria militarna. Mówię to, jeżeli kąpielowe stroje do pilotażu nie stanowią wystarczającej wskazówki.

  Nie wspominałem o tym jeszcze, ale Normy to wyłącznie kobiety. Jeżeli jednak widz mimo to cierpi na niedostatek płci słabej, w połowie serii pojawia się kolejna kultura zdominowana przez kobiety. W zasadzie poznamy tu z imienia tylko trzy­‑cztery postacie męskie, dlatego nie należy pytać, czy seria jest fanserwiśnym yuri, tylko jak bardzo. A odpowiedź brzmi – jeżeli moraliści będą zarzucać Cross Ange że jest obsceniczne i wyuzdane, dyskutować nie będę. Uspokajam, nie jest to hentai z ostrymi scenami seksu, seria bywa po prostu zwykłym ecchi. Ale, jak to Para­‑męt Pikczers mawiali: momenty są (na przykład pani kapitan próbująca zgwałcić Ange).
  Nie jest tak, że anime jest pozbawione zalet. Ange to przyzwoita bohaterka – jeżeli wytrzyma się pierwsze cztery odcinki, w których jest najpierw bezradną rasistowską jędzą, a później zarozumiałą rasistowską jędzą. Rozumiem, że jej zachowanie zostało podyktowane wychowaniem i sytuacją, ale nie czyni go to znośniejszym. Później Ange robi się twardo stąpającą po ziemi cyniczką z agresywnymi zapędami, która jednak dba o tych, na których jej zależy. Nie jest to szczególnie udana postać, ale radzi sobie jako bohaterka średnio udanej serii. Wśród jej towarzyszek warto zwrócić jeszcze uwagę na Hildę, czerwonowłosą rywalkę Ange, będącą kimś więcej niż tylko chciwą zołzą. Jeszcze inną niezłą postacią jest Jill, dowódca armii Norm, która na wstępie demonstruje bohaterce swą sadystyczną bezwzględność. Jej działania stają się zrozumiałe, gdy tylko widz dowie się do czego dąży i dlaczego. Reszta postaci w otoczeniu Ange jest już bardziej dwuwymiarowa. Bezpośrednia przełożona Ange, Salia, początkowo wydaje się postacią stabilną psychicznie, okazuje się jednak, że nie umie sobie poradzić z tym, że to Ange gra tu pierwsze skrzypce. Rozumiem jej problem, zaś jej dalsze działania można było dobrze uzasadnić, ale zostały przedstawione naiwnie i infantylnie. Niebieskowłosa Chris przez pewien czas była nawet moją ulubienicą z drugiego planu, gdyż okazała się cichą wodą. Jednakże jej dalsze problemy zostały ukazane i rozwiązane w mało interesujący sposób. Innej dziewczynie z oddziału Ange, której działania były porządnie umotywowane, poświęcono akurat najmniej czasu ekranowego. Z innych postaci warto wspomnieć o obiekcie uczuć Ange, noszącym swojskie imię Tusk, oraz jej prywatnej pokojówce Momoce. Nawet gdyby to była zwykła, uczciwa seria młodzieżowa, obydwoje wciąż byliby obrzydliwie przesłodzonymi idealistami. Później pojawia się także dorównująca Ange rywalka, która jest całkiem fajną postacią, nawet jeżeli niezbyt skomplikowaną.
  Jest jeszcze główny złoczyńca. Na samym początku serii mamy jasno wskazanego antagonistę, ale w jej połowie poznajemy znacznie grubszą rybę. I muszę przyznać, że to jest zły, którego będzie się pamiętać. Ma charyzmę, zapewnioną przez głos Toshihiko Sekiego (znanego chociażby jako Rau Le Creuset z Gundam SEED), a także odpowiednią prezencję. Został jednak obdarzony intelektem przeciętnego złoczyńcy z przygód Jamesa Bonda, choć można to uznać za wyrównanie szans bohaterów. Moim poważniejszym zarzutem wobec niego jest to, że trochę zalatuje schematem „wzięliśmy go znikąd i mówimy, że stoi za wszystkim”. Ale jeżeli twórcy chcieli pokazać strasznego i odpychającego przeciwnika, to im się to udało. Dość powiedzieć, że jest to człowiek mający swoje żądze i potrafiący wymusić ich zaspokojenie w przerażający sposób. W efekcie otrzymujemy kontrowersyjnego antagonistę, którego z pewnością szybko się nie zapomni.

  Nie można tego jednak powiedzieć o reszcie fabuły. W ogólnym zarysie ta historia to niezły materiał na młodzieżówkę, ale została nieudolnie opowiedziana. Twórcy rozwiązują problemy w uproszczony i naiwny sposób, nie ustrzegli się także kilku potknięć fabularnych. Na przykład Ange otrzymuje pewną informację, którą widz ma prawo uznawać za niepewną. Parę odcinków później bohaterka spotyka osobę, która mogłaby tę informację zweryfikować, ale rozmowa na ten temat zostaje urwana. Jeszcze później widzimy rzeczy, które przeczą prawdziwości tej informacji. Innym przykładem jest decyzja Ange na sam koniec serii, ukazana jako pragmatyczna decyzja antybohaterki, która nie zamierza zbawiać całego świata – tylko że odrobina zastanowienia ujawnia głupotę jej planu. Poza tym mamy wspominaną już naiwność. Przy całym swoim pragmatycznym podejściu Ange odnosi sukcesy dzięki magicznym ulepszeniom swojego mecha. Jeśli to nie pomaga, to Tusk okazuje się Batmanem. Mamy też zmartwychwstanie, którego twórcy nawet nie próbowali wyjaśnić, niby dla żartu. Tutejsza frakcja Dobra nie tylko kultywuje tradycyjną japońską kulturę, ale jeszcze ot tak jest rządzona przez dziecko. Obrońcy tego typu anime nazywają je „fazowymi” i mówią, że są dobre, bo śmieszne. Dla mnie dobrą serią „fazową” było Kyoukai Senjou no Horizon, które akurat miało istotne zalety. Cross Ange ma lepsze chwile i rzadkie dobre momenty – chociażby pierwszy pocałunek Ange z Tuskiem czy rozmowa Hildy z Ange przed ostatnią bitwą. Ale gdy po seansie wspomniałem dramat z pierwszych odcinków, powiedziałem sobie „po co to było tej sztampie?”.
  Humor oceniam niżej niż w takim IS: Inifinite Stratos, które też wybitne nie jest. Najczęściej oglądamy Ange zachowującą się jak agresywna tsundere wobec Tuska, który regularnie musi lądować z twarzą w jej kroczu. Poza tym zdarza się odrobina czarnego humoru, mamy też komediowe sceny akcji. Z zabawnych scen najbardziej podobało mi się, jak Ange i Sala zaczęły się szanować – było to fajne i zabawne. Świetna była też scena, gdy w finałowej bitwie Tusk doprowadził do wściekłości głównego złego. Gdyby seria trzymała się klimatu z tych dwóch scen, dałbym jej ocenę wyższą o oczko. Byłaby jak Ginga Kikoutai Majestic Prince, ze słabszymi walkami, ale za to z bardziej wartką i świeższą fabułą. Cross Ange i tak ogląda się nieźle, fabuła stale się rozwija, a przed bohaterkami stają coraz to nowe wyzwania. Nudy temu tytułowi z pewnością nie zarzucę.

  Graficznie seria do pokazania walk robotów używa 3D, a smoczym przeciwnikom zdarza się wykorzystywać zarówno dwa, jak i trzy wymiary. Da się zauważyć spadki jakości sylwetek bohaterów, choć tła są porządne – tu jednak twórcy mogli przyoszczędzić, bo sporo bitew toczy się nad oceanem. Muzycznie seria nie zachwyca, może jeden czy dwa utwory wpadły mi w ucho. W pierwszej połowie serii parokrotnie zwróciłem uwagę, że muzyka była niedobrana do danej sceny. Openingi i endingi też szczególnie się nie wyróżniały, poza smętnością drugiego openingu. Głosu Ange użycza Nana Mizuki, która grała na przykład Hinatę w Naruto czy Fate w Mahou Shoujo Lyrical Nanoha, zaś Tusk mówi głosem Mamoru Miyano, znanego choćby jako Takuto ze Star Driver czy Setsuna z Gundam 00.J
  ak podsumować te wywody? Nie mówię, że to seria zła, mogłaby to być przyzwoita młodzieżówka, ale twórcom na wstępie zachciało się szokować widza, zaś ostatecznie tylko go rozczarowali. Rozwiązania większości problemów są sztampowe, po seansie można zapamiętać głównie złoczyńcę – bo to, co robił, szokowało. Poza tym twórcy nie potrafili ani iść za ciosem, ani też inteligentnie wybrnąć z sytuacji fabularnej. Cross Ange: Tenshi to Ryuu no Rondo jest serią, która nie nadaje się dla dzieci, od której dorośli odpadną, zaś nastolatki jedynie przy niej zgłupieją.

Rekomendacje

Forum - dyskusje na temat tytułu

Temat Autor
Cross Ange: Tenshi to Ryuu no Rondo(Dyskusje o konkretnych tytułach) PiteroS

Ostatnie wpisy na forum.

Cross Ange: Tenshi to Ryuu no Rondo w Dyskusje o konkretnych tytułach
Nie możesz dodawać postów
 • gepard avatar Użytkownik
  2017-01-27 22:25:45 #472862
  gepard pisze:
  Bardzo dobra anime wkręciłem się w nie trzyma nawet w napięciu kreska wspaniała oraz fabuła niezła polecam mogli . Zakończenie zostało dobrze zrobione lecz losy jak to się kończy jest pokazane w 3 ostatnich minutach no ale cóż już do tego przywykliśmy
 • AnJa403 avatar Użytkownik
  2017-01-06 20:44:30 #471262
  AnJa403 pisze:
  Anime mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło:) jest trochę niedociągnięć ale fabuła jest ciekawa i wciągająca ;) warto obejrzeć:)
 • Ostateczny94 avatar Użytkownik
  2016-12-31 07:51:10 #470921
  Ostateczny94 pisze:
  Jedno wielkie WOW :D.
  Ale podczas spiewania piosenek przez Ange i Salamandine mialem ochote wylaczac na chwile dzwiek...
  W jednym odcinku kreska byla tragiczna, wszystko bylo krzywe i niedopracowane ehh.
  Byc moze robili na szybko, lecz poza tym bylo ok.
  Chociaz cenzura byla zle dodana tak jakby nie mogli sie zdecydowac.
  Ecchi pasowalo tutaj nawet mimo iz bylo mocne xD
  Openingi i Endingi tez mi sie podobaly, ale sceny z nich to spojlery, wiec zalecam je pomijac ;).
  Jesli chodzi o dramatyzm to strasznie mnie bolalo, ze umieraly najmlodsze, a kiedy Ersha stracila swoje podobieczne i ten skurwiel powiedzial, ze ich nie wskrzesi myslalem, ze sie poplacze ;x
 • weronika432004 avatar Użytkownik
  2016-12-02 15:27:13 #470011
  weronika432004 pisze:
  TUSK Xd
 • Rezerwowy99 avatar Użytkownik
  2016-10-13 19:52:33 #467150
  Rezerwowy99 pisze:
  KOKO EH ;/ poszsła
 • IdolwSzutrab7 avatar Użytkownik forum
  2015-03-01 22:09:37 #404087
  IdolwSzutrab7 pisze:
  Nie wiem, czy jest jeszcze sens pisać posty na forum, które jest pod jednym wielkim znakiem zapytania i nie wiadomo, czy posty po czasie nie znikną, ale jeśli chodzi o ten tytuł to zrobię wyjątek i się rozpiszę.
  Anime Cross Angie to perełka i to porządna.
  Jest to bardzo zboczona seria i dość brutalna, ale genialna z dobrą kreską i świetną ścieżką dźwiękową.
  Wszystko kręci się w okół naszej głównej bohaterki, która była księżniczką w "magicznym" świecie, gdzie wszyscy ludzie są wstanie korzystać z magii w postaci światła many. Nie chcę zdradzać za dużo z fabuły, która jest epicka, tak więc oprę tę wiadomość tylko na pierwszy kilku odcinkach. A jeśli mowa o pierwszych odcinkach to bardzo proszę nie zrażać się do tego tytułu po akcji z pierwszego odcinka, gdzie nasza główna bohaterka zostaje wyruchana (dosłownie) przez własne królestwo.
  Ten tytuł z początku wydaje się jak zwykłe anime z mechami, gdzie mamy za główną bohaterkę śliczną byłą księżniczkę, która musiała nauczyć się żyć w bardzo brutalnym świecie i przede wszystkim zmienić swój sposób życia, z księżniczki w silną i odważną lasencję, a do tego wszystkiego dodamy ogromną porcję erotyzmu. Już ten fakt wielu z was zadowoli, ale muszę was rozczarować. To nie jest anime tylko o mechach. To nie jest anime tylko o skaczących cyckach i przesadnym erotyzmie. To anime jest tak rozbudowane jak wasze włosy na głowie. Każda postać odgrywa tutaj ogromną rolę. Każda śmierć nie jest tutaj na marne. Przesadny erotyzm nadaje ciekawego klimatu ogółowi. To anime zaskoczy was fenomenalnie (jeśli nie czytaliście żadnych spoilerów i zapowiedzi). Mamy tutaj podwójną, głęboką fabułę, która wciąga jak odkurzacz drobinki papieru.
  Ja uwielbiam ten tytuł. Takiego anime potrzebowałem. Dawno takiego nie oglądałem. Dosłownie trzyma w napięciu od początku do końca. I nadal zaskakuje swoimi irracjonalnymi pomysłami. Uwielbiam w nim mechy. Uwielbiam w nim główną bohaterkę - Angie. Uwielbiam jej najlepszą przyjaciółkę i najlojalniejszą na świecie pokojówkę - Momokę. Uwielbiam porypane, zboczone i homoseksualne poboczne bohaterki. Uwielbiam muzykę. Kreskę. Ale najbardziej to podziwiam fabułę.
  Możecie gadać co chcecie, ale trzeba przyznać, że ten tytuł ma kopa i zasługuje na naprawdę wysoką ocenę, chociaż jest totalnie zboczony i porypany.
  Ode mnie dostaje na pewno 8/10 pomimo tego, że się jeszcze nie skończyło i nie znam zakończenia, ale jakie ono by nie było, to ten tytuł na długo zostanie mi w pamięci i oby takich było w przyszłości więcej. Nie chodzi mi o zboczenie i inne elementy. Po prostu tutaj to wszystko jest tak ze sobą zgrane, że nie jest ani za mało, ani za dużo każdego elementu z garnuszka. I jak ktoś powie, że ten tytuł byłby lepszy bez erotyzmu, to go wyśmieję, bo wcale by nie był lepszy. Jest to jeden z elementów, które nadają temu tytułowi odpowiedni klimat. Tak samo jak mecha, walki, czy księżniczka.
 • Gov3r avatar Użytkownik forum
  2015-02-09 16:50:44 #400581
  Gov3r pisze:
  Bardzo fajna i ciekawa seria, fabuła wciągająca, fajni bohaterowie, nic dodać nic ująć jedynym problemem jest wolne wrzucanie odcinków, z wielką chęcią czekam na kolejne odcinki. Jak dla mnie 8/10. :)
 • getsuu avatar Użytkownik
  2015-01-30 20:20:00 #395824
  getsuu pisze:
  Odcinki 9 i 10 (dalej nie oglądałem) mają opóźniony obraz, bardzo prosiłbym o naprawę tego gdyż nie da się normalnie obejrzeć anime.
  Ogólnie anime oceniam na 7/10
 • TeJsiN75 avatar Użytkownik
  2015-01-17 15:30:55 #393756
  TeJsiN75 pisze:
  Zarąbiste Ecchi :D Kocham Ange Jedno z najlepszych Anime!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Bardzo mi się podobają te maszyny i smoczki :D
 • miedzio avatar Użytkownik forum
  2015-01-12 01:28:31 #393049
  miedzio pisze:
  Ludzie mogą sobie mówić co chcą ale szykuje się naprawdę hicior. 14 epków, fabuła coraz ciekawsza, stylistyka bardzo fajna, pomimo wszędobylskiej nagości rozmiary biustów są w normie. Ange jest super :) bardzo fajna, harda, silna, charyzmatyczna bohaterka. Fabułka coraz bardziej się gmatwa. Mieszają motywy z wielu serii, doprawiając ją przyjemną dla oka stylistyką, dobrą muzyką, odważnymi erotycznymi scenami, sporą dawką brutalności. Nie wiem jak z oglądalnością tego tytułu ale coś czuję, że scenarzyści zastanawiają się nad zrobieniem z tego dwóch sezonów po 25 odcinków. 14 epów a intryga posunęła się może o cal do przodu. Od kilku odcinków tylko gmatwają. Spodziewałem się 13 odcinkowej, krótkiej wendetty na braciszku a tu takie zaskoczenie.