Anime: ReLIFE

OPIS:

Arata Kaizaki jest 27-letnim bezrobotnym mężczyzną. Bezskutecznie odbywa jedną rozmowę kwalifikacyjną za drugą, ale w znalezieniu pracy nie pomaga mu fakt, że swoją pierwszą firmę opuścił po zaledwie trzech miesiącach. Na domiar złego rodzice zamierzają przestać wspomagać go finansowo.
Pewnego dnia, wracając z zakrapianego alkoholem spotkania z licealnym znajomym, spotyka dziwnego mężczyznę, który wie o nim zdecydowanie za dużo. Nieznajomy wręcza mu wizytówkę i przedstawia się jako Ryou Yoake, pracownik Laboratorium ReLIFE, po czym składa mu podejrzaną, ale atrakcyjną propozycję. Arata ma zostać obiektem programu, którego celem jest pomoc ludziom w jego sytuacji i ułatwienie im powrotu na korporacyjną scenę. Podczas trwającego rok eksperymentu wszystkie koszty związane z jego potrzebami będą pokrywane przez ReLIFE, a po zakończeniu projektu otrzyma odpowiednie referencje i zostanie przedstawiony firmie, w której następnie rozpocznie pracę. Wszystko, co musi zrobić, to przez ten czas uczęszczać do liceum, a umożliwić mają mu to specjalne tabletki opracowane przez Laboratorium, które zmienią go z powrotem w 17-latka. Bohater początkowo nie zgadza się na zaproponowany układ, jednak następnego dnia budzi się, wyglądając zdecydowanie młodziej, i z przerażeniem odkrywa, że w nocy zażył ów dziwny specyfik, a Ryou już czeka pod jego drzwiami.

Gatunki:
Grupy docelowe:
Miejsce i czas:
Rodzaje postaci:

Powiązane Serie

Postacie

character

Onoya, An

Główna

staff

Obsada

character

Porno Graffitti

Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

PENGUIN RESEARCH

Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

Akiyama,Kentaro

Dyrektor Artystyczny

character

Hata,Shouji

Reżyser Dźwięku

character

Hyodo,Kazuho

Projekt Serii

Recenzje

 • user image

  ReLIFE, czyli im wyżej wzlecisz tym boleśniej upadniesz.
  Poszukując lekkiego, przyjemnego anime mającego umilić mi wieczór natknąłem się na ReLIFE. Po przeczytaniu opisu poczułem ekscytację - może wreszcie trafiłem na idealne anime w kategorii wagi lekkiej? Naprawdę, opis sugerował, że anime może być ciekawe -  z miejsca bardzo spodobał mi się zamysł fabularny. Teraz z czystym sumieniem mogę napisać,  że ten tytuł jest moim największym dotychczasowym rozczarowaniem.
   Fabuła - 5/10
  Moje odczucia w skrócie: fabuła anime według opisu - perypetie bezrobotnego mężczyzny próbującego naprawić swoje życie, które zmarnował za pierwszym podejściem. Otrzymał ku temu dość niezwykłą szansę, oby jej nie zmarnował. Fabuła właściwa - owszem, początek rzeczywiście ok, pokazane jest, jak główny bohater "w nowym ciele" próbuje wtopić się w szkołę, do której został ponownie wysłany. Zapowiada się naprawdę dobrze. No i wszystko nagle się psuje. Akcja ZUPELNIE przestaje mieć związek z próbami głównego bohatera naprawienia swojego życia, zamiast tego widzimy przez pół anime sprzeczki i problemy szkolne postaci, które pierwotnie uważałem jedynie za tło fabularne, a które wypychają głównego bohatera z pierwszego planu, na który do końca tak naprawdę nie wraca. W efekcie zamiast obiecanej opowieści o drugiej szansie na życie, mamy okazję oglądać bardzo schematycznego gniota, w którego centrum jest dramatyczna relacja dwóch (prawdopodobnie zupełnie nie interesujących większości widzów) postaci, które - jak to w gniotach zwykle bywa - SPOILER ALERT i tak się na końcu pogodzą i wesoło odejdą w stronę tęczy. KONIEC SPOILERA. Podsumowując - fabuła ReLIFE miała w moich oczach bardzo duży potencjał, jednak w sposób bardzo spektakularny ten potencjał zaprzepaściła. Pierwszym kilku odcinkom dałbym 7. Całe anime otrzymuje ode mnie 5, ponieważ fabuła jest w moim mniemaniu absolutnie przeciętna.
   Grafika - 9/10
  Do wielu rzeczy w tym anime mogę się przyczepić, jednak w kwestii grafiki muszę uchylić ronda kapelusza - tutaj jest naprawdę świetnie. Świetnie narysowane postacie, fantastyczna mimika, ładne i dynamiczne tła. W skrócie - nic do zarzucenia, a kreska wspaniała. Grafika niewątpliwie jest najmocniejszym punktem tego tytułu. Szkoda, że dalej już nie jest tak kolorowo.
   
  Muzyka - 6/10
  Muzyka przyzwoita i tylko tyle. Nie podobał mi się ani opening ani endingi, muzyka w samych odcinkach podniosła nieco poziom. Akurat na tyle, aby wynieść ogólny poziom oprawy muzycznej ReLIFE z przeciętności do przyzwoitości.
   Postacie - 6/10
  C
  o do postaci, mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony bardzo podobała mi się postać samego Kaizakiego Araty i Yoakiego, wiec teoretycznie ocena powinna być wysoka zważywszy na to, że są to przecież główne postacie w ReLIEFE. Niestety, nie jest to prawda. Anime, schodząc z ciekawego wątku, na wątki zdecydowanie nudniejsze, przybliża nam charaktery postaci, które dotychczas były drugoplanowe. Gdyby tylko było co przybliżać. Postacie te moim zdaniem są płaskie i smutno wręcz przeciętne. Chizuru, która staje się jedną ważniejszych osób, wokół których kręci się akcja, nie wyróżnia się ani postawą, ani czynami. Jest niby jakaś taka inna, ale w każdym anime tego typu znajdzie się postać do niej podobna, a Chizuru z tego tłumu nie potrafi się za bardzo wybić. Jej rola komiczna w tym anime jest w moim mniemaniu tak przeciętna, że aż nie chce mi się o tym pisać. Konkluzja: gdyby nie "główny" bohater, byłoby gorzej. Ale Kaizaki jest, więc jest przyzwoicie. 
    Ogólna - 5/10 
  Zapewne wielu osobom nie spodoba się moja ocena końcowa, jednak jestem w stanie ją wyjaśnić. 5/10 to ocena "przecietna", a do takiego poziomu moim zdaniem ReLIFE spadł po okolo 4 odcinkach. Zważywszy na to, że z początku spodziewałem się ze skończy się na ósemce, był to bardzo bolesny upadek. Zamysł super, główny bohater super, kreska super, muzyka niezbyt (ale to przecież nie najważniejsze) - wszystko pięknie. Tyle że potem znika główny bohater, fabułę diabli biorą, zostaje chociaż kreska. Muzyka trzyma poziom parteru, przynajmniej nie spada do piwnicy. Jednak jaka by ta grafika nie była, nie zmaże mi ona złego smaku jaki pozostał po obejrzeniu tego anime. Z wielkim żalem daje ocenę, jaką daje, jestem też gotowy na nieprzychylne odebranie mojej recenzji, jednak myślę że większość osób, która ReLIFE obejrzała, także doświadczyła nieprzyjemnego wrażenia niedosytu. Jednak to prawda - jeśli chcesz spaść, to  może lepiej nie wspinaj się najpierw tak wysoko. Oszczędzisz dzięki temu sporo negatywnych wrażeń. 
   

Rekomendacje

Rekomendacje do tego tytułu

 • Sakurasou no Pet na Kanojo

  avatar

  Przez Vdk, 2016-07-23 16:23:21.

  Choć obie serie zbudowane są wokół innych pomysłów, to w istocie opowiadają podobne historie. W obu przypadkach bohater wiedzie zwyczajne, nudne życie, aż w pewnych okolicznościach nabiera ono barw, a my towarzyszymy mu podczas wracania na życiowe, lepsze tory. W obu mamy motyw romansu z wyjątkową, nietuzinkową i w różny sposób nieporadną postacią, potrzebującą pomocy bohatera.

  Według mnie postacie w Sakurasou są trochę lepiej przedstawione, ich historie głębiej pociągnięte, a przez to łatwiej się z nimi "zaprzyjaźnić". Jednak może to być też po prostu wynikiem tego, że Relife ma aktualnie mniej odcinków. Obie serie serdecznie polecam!

   

 • Kokoro Connect

  avatar

  Przez Elentari, 2016-09-10 15:36:55.

  W obu seriach mamy do czynienia z motywem eksperymentów przeprowadzonych na bohaterze/bohaterach, który wsadzono w realia zwykłej, szkolnej komedii obyczajowej. W ReLIFE protagonista dostaje szansę swoistego cofnięcia się czasie i spędzenia ponownie jednego roku w liceum. Eksperyment ten jest kierowany przez pewną organizację, a jego celem jest pomoc ludziom nieprzystosowanym społecznie w powrocie do normalnego życia. W Kokoro Connect grupka głównych bohaterów zostaje poddana różnym testom, takim jak zamiana ciałami czy powrót do dzieciństwa, przez tajemniczą istotę, której cele są nieznane. ReLIFE ma zatem podłoże bardziej "naukowe", natomiast Kokoro Connect - nadnaturalne.

  W obu tych tytułach śledzimy więc codzienne życie bohaterów, a akcja dzieje się głównie na terenie szkoły (bardziej w ReLIFE). Jako iż mamy tu do czynienia z "mieszaną" ekipą, w obu przypadkach w kolejnych odcinkach coraz więcej czasu poświęca się kwestiom uczuciowym (więcej faktycznego romansu jest w Kokoro Connect). Poruszane są też różne - mniej lub bardziej poważne - problemy charakterystyczne dla współczesnego społeczeństwa.

  Zdecydowanie więcej dramatyzmu znajdziecie w Kokoro Connect - ReLIFE jest znacznie bardziej realistyczny, posiada więc bardziej stonowaną atmosferę. Wydaje mi się także, że postaci lepiej zostały wykreowane w ReLIFE, w przypadku Kokoro bowiem poziom znacznie zaniża kompletnie sztuczna postać Iori wraz z jej wydumanymi problemami, z którymi mocno przesadzono.

  Jeśli lubicie szkolne obyczajówki i chcielibyście zobaczyć coś mniej sztampowego, za to sympatycznego i w miarę lekkiego (choć nie ogłupiającego - w obu anime spokojnie znajdzie się miejsce na kapkę przemyśleń), to obie te serie powinny wam przypaść do gustu.

Forum - dyskusje na temat tytułu

Temat Autor
ReLIFE(Dyskusje o konkretnych tytułach) laudemort

Ostatnie wpisy na forum.

ReLIFE w Dyskusje o konkretnych tytułach
Nie możesz dodawać postów
 • Joseffuchs avatar Użytkownik
  2017-03-07 02:53:18 #475826
  Joseffuchs pisze:
  Przyznam, że bardzo podobało mi się ReLIFE, bo ma w sobie to coś przy czym mogę się odprężyć i nie ma ciężkiego klimatu, który lubię, ale ten też przypadł mi do gustu.
  Jest to lekkostrawne anime, które mógłbym polecić każdemu, ale przecież nie każdemu przypadnie do gustu :D
  Fabuła była dosyć prosta i nie wymagała od widza zbytniego "łączenia wątków". Dobrze jest od czasu do czasu zobaczyć coś lekkiego i dość miłego. Coś przy czym można się pośmiać, bo bohaterowie byli super i znalazłem swoich faworytów. Zdecydowanie zakończenie zrobione pod drugi sezon, a jak nie to do promocji mangi, którą zacznę czytać, bo jestem ciekaw dalszych losów naszych bohaterów.
  Sam art style był zjadliwy i do podkładu muzycznego też nie mam zastrzeżeń, bo przyznam, że takie może i nie unikatowe, ale na pewno miłe dla uszu.
  Co do zakończenia, to pozostawiło wiele pytań, ale od czego jest manga, albo wiara, że powstanie drugi sezon :D
 • machond avatar Użytkownik
  2017-02-21 21:26:27 #474498
  machond pisze:
  Coś wiadomo o 2 sezonie?
 • sylwia-chan avatar Użytkownik
  2017-02-12 00:04:37 #473968
  sylwia-chan pisze:
  Pewne niektórzy mnie zhejtują ale to zakończenie jest do dupy!!!!! fabuła była świetna postacie super . Więc po kiego dali takie zakończenie ja oceniam to anime 5/10 ponieważ zakończenie było straszne, myslę że manga będzie lepsza. Bo naprawdę chcę dalej poznawać przygody tych bohaterów. Ale ogólnie rzecz biorąc to anime jest spk. I myślę że manga będzie jeszcze lepsza.
 • Roczo avatar Użytkownik
  2017-02-05 20:06:00 #473669
  Roczo pisze:
  Anime choć nie wybitne to podoba mi się bardzo.
  Aczkolwiek polecam oglądać gdziekolwiek indziej niż na shindenie. 70% playerów nie działa. A ostatnich 2 odc w ogóle nie da się obejrzeć po polsku :P
 • Jacobzvierz avatar Użytkownik
  2017-02-01 02:05:47 #473291
  Jacobzvierz pisze:
  Nic nadzwyczajnego. 5/10
  (Dodatkowo, kiedy leci opening to czuję się jakbym oglądał jeden z tych durnych seriali amerykańskich w których co każde 10 słów słychać nagrany śmiech ludzi. Nah)
 • Exiled avatar Użytkownik
  2017-01-10 21:34:28 #471492
  Exiled pisze:
  Anime godne polecenia. Bardzo dobrze mi się oglądało, odcinki miały coś w sobie że chcesz oglądać jeden po drugim. W moim przypadku obejrzałem w 1 dzień. Oglądałem jeden za drugim aż zauważyłem 13 odcinek i się zasmuciłem :c
  Ogólnie oceniam je 9,5/10.
  Bardzo fajna, wciągająca fabuła, bohaterowie nie tkwią w cały czas w jednym miejscu lecz się rozwijają i podoba mi się takie zachowanie.
  Muzyka przyjemna, w klimacie, spodobała mi się aż dziwne bo nie przepadam za ,,Taką'' muzyką.
  Ogólnie szukałem takiego anime które daję/budzi we mnie refleksje... W tym miejscu bym się rozpisał o sobie ale to nie miejsce na to :)
  Podsumowując
  Anime świetne, miło się ogląda i czekam z niecierpliwością na drugi sezon.
 • WhiteRose avatar Użytkownik
  2017-01-08 20:30:15 #471364
  WhiteRose pisze:
  Przyjemne anime z ciekawym zakończeniem
  7/10
 • Jakubix avatar Użytkownik
  2016-12-24 00:25:48 #470670
  Jakubix pisze:
  Anime ciekawe i fajnie pokazane
  Dobre okruchy życia i szkolne w jednym
  Bywało zabawnie a czasem smutno i poważnie
  Soundtrack był ok całkiem udany OPENING
  Bohaterowie ciekawi i Rozwijali sie
  Ciekawość zżera co będzie dalej
  Czekam na drugi sezon 8.5/10
 • ProWiktor123 avatar Użytkownik
  2016-12-16 21:35:50 #470431
  ProWiktor123 pisze:
  dajcie openloada :'( zostały mi te 2 odcinki i nie mogę ich obejrzeć :'(
 • darkpirat95 avatar Użytkownik
  2016-12-07 23:34:17 #470134
  darkpirat95 pisze:
  Bardzo przyjemne anime. Super. Aż ciekawość zżera
  czy Kaizaki i Hishiro spotkali się po całym tym projekcie. A może do Kaizakiego uderzyła An :) Ile bym dał za drógi sezon :3
  Fabuła; 9/10
  Postacie;10/10
  Kreska; 9/10
  Muzyka;9/10
  Ogólna;10/10
TS3
Shoutbox
Radio
Facebook
Oglądane anime
Czytane mangi
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych odcinków.
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych rozdziałów.