Anime: Yojouhan Shinwa Taikei

The Tatami Galaxy, Yojo-Han Shinwa Taikei, Yojou-Han Shinwa Taikei, Yojohan Shinwa Taikei, 四畳半神話大系,
OPIS:

Główny bohater to świeżo upieczony student, który jest opętany wizją pełnego kolorów i przyjemności studenckiego życia. Najlepszym sposobem na zdobycie ciekawych doświadczeń, grupy znajomych i popularności wśród płci przeciwnej ma być wstąpienie do jednego z uczelnianych klubów, gdzie zdaniem bohatera bezproblemowo można zawierać setki znajomości i nawiązywać namiętne relacje z dziesiątkami pięknych dziewcząt. Szybko jednak okazuje się, że niedoskonałości charakteru i szereg błędnie podejmowanych decyzji uniemożliwiają młodemu studentowi zdobycie satysfakcjonującej pozycji w hierarchii klubowej. Kiedy sprawy przybierają coraz gorszy obrót, dostaje on raz po raz kolejne szanse na rozpoczęcie wszystkiego od nowa i poprawienie swojego nieszczęśliwego bytu. Nieudolne poczynania nie przekreślają też całkowicie jego życia towarzyskiego (o ile można to tak nazwać) – jest grupka osób, które zna i z którymi spędza część wolnego czasu.

Gatunki:
Rodzaje postaci:

Powiązane Serie

Postacie

character

Akashi

Główna

staff
character

Ozu

Główna

staff
character

Fortune Teller

Drugoplanowa

staff
character

Johnny

Drugoplanowa

staff
character

Aijima

Drugoplanowa

staff

Obsada

character

Asian Kung-Fu Generation

Aranżacja Piosenki Przewodniej, Wykonawca Piosenki Przewodniej

character

Amemiya,Akira

Animator Klatek Kluczowych

character

Choi,EunYoung

Animator Klatek Kluczowych

character

Hosogane,Takuya

Reżyser Animacji

character

Hosoi,Mieko

Animator Klatek Kluczowych

Recenzje

 • user image

  Anime, które powstało na podstawie powieści Tomihiko Morini, nagrodzone w 2010 roku Grand Prize w kategorii animacji na Japan Media Arts Festival, poleciłbym każdemu napotkanemu przechodniowi w ramach Wielkanocnych dobrych uczynków. A zwłaszcza, gdyby przechodzeń okazał się nieco nieśmiałym, ale gotowym na rozpoczęcie bujnego życia towarzyskiego, świeżo upieczonym studentem. Albo studentką. Albo...
  Krótko mówiąc, każdemu, kto od życia oczekuje wiele, ale i każdemu, który już wielu rzeczy w życiu żałuje.
  Nie potrafię sobie przypomnieć innej serii, która tak by mnie urzekła swoją wyjątkowością.
  Nietypowa, zaskakująca na samym początku kreska. przywodząca na myśl raczej zachodnie kreskówki niż japońskie anime, wydaje się jedynie zapowiedzią jeszcze bardziej nietypowej, idealnie skonstruowanej fabuły - na tyle prostej, by z przyjemnością ją przyswoić, a jednocześnie na tyle skomplikowanej, by mogła wciągnąć widza bez reszty. 
  Protagonista prowadzi świetną, przepełnioną czarnym humorem narrację; często surrealistyczną, co pozwala nam "przestawić się na jego fale", wydarzenia i wyobrażenia bohatera płynnie układają się w naszej głowie jak własne myśli. Choć z lekkim wstydem przyznam, że zdarzało mi się, uwłaszcza w pierwszym odcinku, nie nadążać za szybko mówiącym seyu i równie szybko zmieniającym się tekstem. Można się jednak do tego przyzwyczaić (poza tym,do czego służy przycisk "zapauzuj"?), a nawiasem mówiąc, seiyuu zostali świetnie dobrani i wykonali kawał dobrej roboty, doskonale uzupełniając wizerunek każdego bohatera. Zachwycił mnie zwłaszcza Hiroyuki Yoshino, użyczający głosu Ozu. Właśnie tak, moi widzowie, brzmi uosobienie kochanej złośliwości. Właśnie tak, kochanej złośliwości, zapewne wiecie, o czym mówię, a jeśli nie, to szybko zrozumiecie po obejrzeniu Tatami Galaxy.
  Postaci po prostu nie da się nie lubić - czy to nieśmiałego i raczej przeciętnego, ale na pewno nie nudnego protagonisty, czy umierającej ze strachu przed ćmami, bezlitośnie odtrącającej niechcianych adoratorów, inteligentnej Akashi, czy w końcu Ozu - łajdaka, złośliwca i krętacza o, jak przekonujemy się głównie w późniejszych odcinkach, naprawdę dobrym sercu. Nie zapomnijmy o studiującym od ośmiu lat tajemniczym Mistrzu Higuchim, jego wielkiej brodzie i jeszcze większej mądrości, oraz plejadzie innych, równie fascynujących bohaterów. 
  Mimo raczej humorystycznego wydźwięku anime, kończymy serię z serią poważnych przemyśleń.
  Co jest naprawdę ważne w życiu?
  Czy żal z powodu tego, co się wydarzyło, ma sens?
  Czy gdybym dokonał innych wyborów, byłbym szczęśliwszy?
  Czy szansa zawsze czeka na wykorzystanie?
  Na te i kilka innych pytań pomogło mi odpowiedzieć Tatami Galaxy.
  (Nawiasem mówiąc, byłem bliski płaczu, kończąc serię. Nie, żeby zakończenie szczególnie mnie zmartwiło, po prostu nie wiedziałem, co ja dalej będę robił z moim nędznym życiem.)

Rekomendacje

Rekomendacje do tego tytułu

 • NHK ni Youkoso!

  avatar

  Przez Urizithar, 2015-03-03 13:43:09.

  Temat bardzo silnie łączący te produkcje, to trudności młodych ludzi ze znalezieniem swojego miejsca w świecie i nawiązywania znajomości, a także kwestia podnoszenia się po poniesionych życiowych porażkach. Oba tytuły łączą w sobie komedie (głównie czarną) i bardziej melancholijny, a chwilami wręcz dramatyczny klimat (szczególnie NHK). Choć zupełnie inaczej podchodzą do zaprezentowania fabuły, to w obu głównym bohaterem i narratorem wydarzeń jest chłopak w wieku studenckim.

Forum - dyskusje na temat tytułu

Ostatnie wpisy na forum.

Sorry, no results
TS3
Shoutbox
Radio
Facebook
Oglądane anime
Czytane mangi
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych odcinków.
Zaloguj się, aby pobrać listę nowych rozdziałów.