Faq

Kilka informacji o naszej stronie:
Strona jest w 100% budowana przez społeczność portalu, każdy użytkownik może dodać tu materiały w postaci własnych obrazków, recenzji, opisów itp.
Za dodawanie materiałów użytkownicy otrzymują punkty, które w przyszłości będzie można wymienić na różne udogodnienia dotyczące strony. 
Linki do poradników:
Dodawanie nowej serii
Edycja istniejącej serii
Edycja istniejącej serii part 2
Dodawanie epizodu do serii
 
 
 
Po co wam płeć i data urodzenia? Czy muszę je podawać?
Dane te służą do ulepszania serwisu. Żeby były ładne wykresiki. Już teraz dzięki nim jesteśmy w stanie pokazać jakim grupom podoba się dany tytuł. Np.:  Yuri!!! on Ice można uznać za "dziewczyńskie", a Fune wo Amu jest doceniane przez starszych odbiorców. A w akinetach można sprawdzić Planujemy także system polecający dostosowany do grup wiekowych.
Nie musisz podawać płci i daty urodzenia, ale:
1. Nikomu te dane nie są udostępnianie (a w szczególności moderatorom),
2. Jest to warunek konieczny do uczestniczenia w konkursach,
3. Przestanie ci się pojawiać ten komunikat,
4. Uczestniczysz w rozwoju portalu.
Kłamię, co mi zrobicie?
Na prawdę myślisz, że to jest śmieszne? Wystarczy nam świadomość, że samodzielnie robisz sobie krzywdę.
Co jeżeli dostanę bana na forum? Czy cała moja lista przepadnie?
Nie, ban na forum obowiązuje na forum. Na samej stronie nie przewidujemy banów dla użytkowników. W szczególnych przypadkach, jak przykładowo robienie multikont, itp. przewidujemy kasację kont, ale do momentu, do którego nie zrobisz drugiego konta, Twoje konto na stronie jest bezpieczne. Jesteśmy pierwszą tego typu stroną w języku polskim, jednak nauczeni przykładem anglojęzycznych kolegów i ich kłopotów pragniemy wyjaśnić kilka spraw: 
 
Chciałbym zostać moderatorem na stronie, co zrobić?
Jeśli chcesz zostać moderatorem, musisz najpierw przysłużyć się stronie. Podstawą jest aktywność – np. moderator opisów powinien mieć na swoim koncie sporą aktywność w tym dziale. Kiedy już będziesz aktywnym użytkownikiem naszej strony i zechcesz zostać moderatorem, będziesz musiał przejść dodatkowo rozmowę lub wypełnić ankietę, która ostatecznie potwierdzi, czy jesteś osobą, jakiej szukamy!
 
System oceniania
Jest to ważna część naszej strony. Dajemy możliwość oceny 4 różnych aspektów każdego tytułu anime (fabuły, grafiki, muzyki i postaci) oraz 3 aspektów mang (fabuły, kreski, postaci). Dodatkowo mamy ocenę ogólną, która jest automatycznie wyliczana z podanych przez każdego z Was ocen cząstkowych, ale możecie ją edytować, jeżeli Wasze odczucia są inne niż ocena wskazana przez system.
Prosimy zwracać uwagę na to, co oznaczają dane oceny. Każda ocena ma swój podpis i znaczy ni mniej ni więcej, tylko właśnie to. Jeżeli każdy zacznie wystawiać oceny niezgodne z opisem, to tak jak u naszych anglojęzycznych kolegów, cały system oceniania pójdzie w drzazgi i nie będzie niczego konkretnego oznaczał. Jeżeli nie zamierzasz stosować naszego systemu, prosimy – nie zakładaj listy na naszym portalu. Nie psuj go innym użytkownikom! System ocen jest prosty i poradziłaby sobie z nim nawet tresowana małpa, więc mam nadzieję, że żaden z naszych użytkowników nie będzie miał z nim większego problemu ^^:
1. Beznadziejne – ocena najniższa z możliwych; oznacza, że tytuł nie reprezentuje sobą praktycznie niczego dobrego
2. Okropne – ocena niemal najniższa, określająca przerażająco słabe wykonanie tytułu
3. Bardzo słabe – ocena dla tytułów zwyczajnie bardzo słabych, oznaczająca że występują w nich jedynie nieliczne elementy, na które da się patrzeć
4. Słabe –  ocena przeznaczona dla tytułów nieznacznie gorszych od przeciętniaków
5. Przeciętne – ocena neutralna, oznaczająca tytuł nie wybijający się spośród innych, ale też nie wykonany słabo
6. Przyzwoite – ocena nieznacznie wyższa od przeciętnej, oznaczająca tytuły w niewielu elementach przewyższające przeciętniaki
7. Dobre – ocena oznaczająca wybicie się tytułu większą liczbą elementów ponad ocenę przeciętną
8. Bardzo dobre – ocena oznaczająca znaczne wybijanie tytułu się na tle innych serii pod wieloma względami, przeznaczona dla tytułów wykonanych lepiej niż dobrze
9. Wspaniałe – ocena dla tytułów niemalże idealnych, w których ciężko znaleźć niedoróbki, a jeżeli już, to niewielkie lub nie przeszkadzające oceniającemu
10. Arcydzieło – ocena dla tytułów idealnych pod każdym względem, w osobistym odczuciu oceniającego nie posiadających wad, lub posiadających wspaniałe wykonanie, które całkowicie przyćmiewa niewielkie niedoróbki 
 
W jaki sposób mogę dodać/edytować coś na stronie?
Po pierwsze musisz mieć konto i być zalogowanym.
Gdy to zrobisz, przejdź do pozycji, którą chcesz edytować/dodać dane (np. http://shinden.pl/anime/35690-absolute-duo), a następnie kliknij „Edytuj stronę”. Znajdziesz tam listę dostępnych opcji.
Jeżeli natomiast chcesz dodać coś konkretnego, dla przykładu recenzję, wejdź do recenzji danego tytułu (np. http://shinden.pl/anime/1346-kanojo-to-kanoj...) i kliknij „Napisz nową recenzję”. 
 
Obrazki
Na razie do tytułu można dodać tylko jeden obrazek. Przy wrzucaniu staraj się, aby obrazek był większy w pionie niż w poziomie. Najlepiej, aby była to okładka anime/mangi. Liczy się również rozdzielczość – najlepiej gdyby obrazek miał minimum 400px szerokości i adekwatną do tego większą wysokość.
Oczywiście obrazek może zostać uaktualniony. Jeżeli uważasz, że poprzedni jest zły, nie pasuje lub ma zwyczajnie gorszą jakość, możesz zaproponować swój. Moderator oceni, czy tak jest w rzeczywistości i zaakceptuje lub odrzuci zmianę.
Przy poprawie poprzedniego obrazka należy wpisać powód edycji, zgłoszenia bez podania przyczyny będą odrzucane.
 
Teksty na stronie, czyli opisy, recenzje i rekomendacje
Opisami na naszej stronie są informacje czysto obiektywne: wprowadzenie do fabuły, informacje o serii, itd. Jeden tytuł może mieć tylko jeden opis, a edytować go może każdy użytkownik.
Recenzje natomiast są opinią użytkowników o anime lub mandze. Najlepszą formą recenzji jest wprowadzenie fabularne, rozważenie różnych aspektów tytułu (np. animacja, kreska, muzyka, postacie, itp.), a na końcu własne podsumowanie z oceną. Recenzje są dłuższymi formami wypowiedzi – napisanie recenzji na 2-3 zdania mija się z celem, gdyż tego typu wielkość mają wypowiedzi na forum lub krótkie rekomendacje. Liczba recenzji na serię nie jest ograniczona – każdy może napisać swoją. W zależności od długości recenzji, system przyznaje różną liczbę punktów.
Recenzja może pominąć wprowdzenie fabularne, ale nie może pomijać pozostałych aspektów, powinna również zawierać uzasadnienie swojej opinii, przykładowo zdanie "bohater jest super", jest stwierdzeniem, które nic tak naprawde nie wnosi, ale gdy rozwiniemy myśl do formy "bohater jest super gdyż potrafi znaleźć wyjście z każdej opresji" jest już niezbyt rozległym, ale akceptowalnym uargumentowaniem i jak najbardziej pasuje do tej formy. Oczywiśćie nie wszystko da się uargumentować, np. odczuć związanych z kreską, która stylem może pasować do naszych gustów lub nie, ale w tym przypadku można tak napisać lub odnieść się wręcz do stylu, porównać do innych tytułów itd.
Rekomendacje są formą polecenia anime lub mangi podobnych do danego tytułu. Mogą one bazować na Waszych odczuciach, np. „podczas oglądania tych anime wyczuwałem podobny klimat” lub na kwestiach bardziej technicznych, np. „bohater serii Death Parade jest niemal lustrzanym odbiciem Ginko z Mushishi”. Możecie więc odwoływać się do oprawy graficznej, muzycznej, postaci i innych elementów.
Rekomendacja musi być napisana dwustronnie, nie polega na pokazaniu, dlaczego anime B jest podobne do anime A, tylko na odnoszeniu się do abu serii jednocześnie, gdyż wyświetlane są pod jedną i drugą serią, rekomendacja jest formą opisową, musi skłądać się ze zdań, nie może być wypisana w formie np. samych myślników z półsłówkami.
Rekomendacja musi zawierać informacje, dlaczego osoba oglądająca jedną z serii powinna obejrzeć drugą, lub po prostu dlaczego druga seria też może mu się spodobać, nie polaga na wypisaniu jednej rzeczy która jest podobna, bo to, że w anime postacie mają ten sam kolor włosów, to że serie dzieją się w kosmosie, lub  mają maskotkę która jest troszkę podobna to o wiele za mało.
Pamiętajcie, ze Wasze teksty podlegają ocenie przez innych użytkowników. Jeśli będą dobre i otrzymają dużo polubień, będą wyświetlały się wyżej. Natomiast jeżeli Wasza opinia będzie słabo uargumentowana lub nie spodoba się z innych powodów, poleci w dół na liście i szanse, że inni użytkownicy ją przeczytają, będą niewielkie.
 
 
Tagi i gatunki
Tagi i gatunki to bardzo elastyczna kwestia. Większość najpopularniejszych jest już w bazie i można je dodawać do anime. Jeżeli jednak uważasz, że na naszej stronie powinny znaleźć się nowe tagi, rodzaje postaci gatunki, itp. nie ma problemu – wystarczy, że je dodasz. Pamiętaj jednak, aby podać w notce dla moderatora minimum 10 różnych tytułów, nie bedących swoją kontunuacją do których tag będize pasował, musisz również opisać co takiego łączy te tytuły aby można było określić czy rzeczywiście te elmenty zasługują na miano tagu. Jeżeli ich nie podasz, tag nie zostanie zaakceptowany, gdyż nie dodajemy tagów dla pojedynczych serii.
Dodając tag do tytułu należy podać informacje dlaczego ten tag pasuje do serii.
 
Przypisywanie tagów do tytułu:
 
Pamiętaj aby przed przypisaniem tagu sprawdzić jego opis, tagi są piętą achillesową niemalże wszystkich portali związanych z anime i mangami, w fandomie wiele terminów potrafi zmieniać znaczenie, niektóre są wymyślane przez fanów inne lekko modyfikowane a jeszcze inne potrafią być błędne a mimo to przybrać formę niekontrolowanej fali w sieci, która sięga do młodych fanów i "spacza" ich umysły na stałe złymi skojarzeniami(obecnie mamy takie problem z ecchi).
Tak więc zanim dodasz tag do serii sprawdź jego definicję, jeżeli uważasz, ze jest niesłuszna popraw ją, opisz dlaczego uważasz, że tak powinna ona brzmieć i wyślij do moderacji. Nigdy nie dodawaj tagów do serii, które w twoim wyobrażeniu powinny go mieć a w opis tego nie uwzględnia, edytuj opis, jeżeli zostanie zatwierdzony dodaj tag do tytułu.
Tagi na naszej stronie mają kilka podstawowych grup, znajdują się w niej zarówno tagi główne (gatunki) jak i inne mniej ważne grupy, oto spis segregując od najważniejszych do najmniej ważnych(w sensie" siły" występowania w anime):
Gatunki – główna grupa, bazująca w dużej mierze na gatunkach filmowych, aby nadać ten gatunek cała seria musi się w niego wpisywać, nie może występować jako pojedynczy motyw, lecz cała seria musi toczyć się wokół niego z ewentualnymi niewielkimi odstępstwami.
Przykład:  Naruto nie jest romansem, mimo, że Hinata kocha się w Naruto, lub Sakura w Sasuke gdyż jest to motyw poboczny, któremu autor nie poświęca wiele uwagi.
 
Miejsce i czas -  ta grupa jest podobna do gatunków, aby nie robić zbyt wielkiego bajzlu niemalże cała akcja serii musi się skupiać na danym miejscu, musi być oczywista, nie mogą to być epizodyczne miejsca, które np. bohater odwiedza raz na jakiś czas. Mamy tutaj również niektóre kłopotliwe tagi jak np.  „Podróż”, co oznacza ten tag? A no właśnie, cała seria musi się skupiać na podróżach, wątek podróżowania musi być ważny i wyrazisty jak np. życie w drodze (typ włóczykija), nie wystarczy, ze bohater np. raz na jakiś czas jedzie do miasta po zakupy, albo przeprowadził się na początku serii. lub też  nawet codziennie chodzi do tego "miasta"(wstawić swoje), kiedy ta podróż jest pomijana albo nieważna. Co innego gdyby bohater chodził do miasta i codziennie spotykał w drodze nowych ludzi, podrużowanie rozwijałoby go i było głównym wątkiem serii.
Przykład: Seria Crest of the Stars zaczyna się na planecie, na potrzeby przykłądu przyjmijmy, zę to mieszkał nawet Japonia(bo mamy taki tag) ale tam tylko zaczęli i wystartowali, reszta serii dzieje się na statku kosmicznym więc nie możemy jej przypisać tagu Japonia.
Rodzaje postaci – w tym przypadku musieliśmy przyjąć granicę, tą granicą są postacie drugoplanowe, czyli nie zaliczamy postaci trzecioplanowych (zwanych też epizodycznymi), podsumowując dany typ postaci można przypisać do serii, gdy dana postać jest postacią główną (pierwszoplanową), lub drugoplanową(przewija się od czasu do czasu w różnych wydarzeniach). 
Przykładem bohatera pierwszoplanowaego może być np. Naruto(postać główna, wystepująca w niemalże każdym epizodzie), a drugoplanowego Kakashi(występuje od czasu do czasu).
 
Pozostałe tagi – najgorsza grupa do opisania, wszystko i nic tak naprawdę, można tu znaleźć wszystko co jest częstym motywem seriach anime oraz mangach, ciężko wskazać tutaj granice keidy można przypisać taki tag, wskazane jest aby wystąpił więcej niż raz w serii, z drugiej strony biorąc pod uwagę serie OVA, kinówki itp. Krótkie produkcie nieraz nie ma na to szans więc nie ustalamy dolnej granicy występowania dla tej grupy tagów, sugerujemy jednak kierowanie się podobieństwami do pozostałych grup. Co to dokładnie znaczy? To znaczy, że np. tag sex dodać do tytułu, który będzie skupiał się na tym, lub jedna z pierwszo lub drugo planowych postaci będzie uprawiała stosunek płciowy na ekranie(nie tyczy się to hentai, gdyż te mają własny tag). W przypadku dyscyplin sportowych chodzi o to aby głowni bohaterowie uprawiali dany sport i równie robili to co najmniej od czasu do czasu na oczach widza a nie tylko np. wspominali, ze grają w piłkę. Trochę lżej można podejść do zdarzeń jak chociażby alchemia tutaj mogłyby się zakwalifikować serie w których alchemia występuje co najmniej raz ale też w związku z bohaterami pierwsze lub drugoplanowymi a nie daleko w tle. Występują tutaj również tagi powiązane niejako z organizacjami np. Yakuza, w tym przypadku bohaterowie pierwszo lub drugoplanowi powinni mieć powiązania lub należeć do takiej organizacji, ewentualnie z nią walczyć etc.
To tylko kilka przykładów, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich przyszłych rodzajów tagów w tej kategorii, a jedyne co można na 100% o nich napisać to to, że nie są traktowane jako wątek przewodni jak w przypadku gatunków czy miejsca akcji lub nawet niekiedy rodzajów postaci.
 
Grupy docelowe – są to grupy(głównie wiekowe), do których kierowane są serie, tak naprawdę często są zależne od tego w jakim magazynie/jakiej telewizji jest emitowana seria gdyż te są często nastawione na dane typy produkcji. Wystarczy przeczytać opis i przyporządkowanie nie powinno być trudne.
 
Typ produkcji – Nie zanudzając historią, działa ten został ograniczony (ze względu na budowę portalu) na: Doujinshi i Manhwa(komiks koreański), pozostałe typu produkcji nie sa obecnie tagami tlyko parametrami przy tytule.
 
Studia i wydawnictwa – to są tagi niezależne od nas i nie ma tu żadnych problemów, albo dane studio/wydawnictwo uczestniczyło w tworzeniu/wydawaniu tytułu albo nie :)
 
 
 Newsy
Newsy na naszej stronie mają różne kategorie. Na chwilę obecną są to: wiadomości ze świata M&A (w skrócie „wiadomości”), ogłoszenia, informacje dotyczące anime (w skrócie „anime”), informacje dotyczące mang (w skrócie „manga”) oraz rekrutacja (przeznaczona głównie dla grup poszukujących tłumaczy etc.).
Newsa może zgłosić każdy użytkwonik klikając "dodaj" w naszym slidebarze na stronie głównej. Jednakże istnieją dwa rodzaje newsów niezależne od kategorii: newsy wyświetlające się w slidebarze oraz newsy wyświetlajace się na liście, do której możecie wejść klikając "więcej" w naszym slidebarze. Lista ta jest pełnym spisem wszystkich newsów, a do slidebara będą trafiać tylko newsy z odpowiednią grafiką.Co rozumiemy przez odpowiednią grafikę? Minimalny rozmiar grafiki to 540x320px, przy czym grafiki mogą być większe w pionie. Wtedy jednak część obrazka nie wyświetli się w slidebarze. Mogą również być większe w poziomie, ale w tym układzie muszą zachować minimalną proporcję (540x320px) lub być większe w pionie.
Dodawanie nowego tytułu
Do bazy danych można dodawać animacje:
Profesjonalne produkcje:
- wydane na rynku Japońskim, Chińskim lub Koreańskim
- wspólne produkcje pomiędzy wydawcami Japońskimi/Chińskimi/Koreańskimi i innymi krajami
 Doujinshi/niezależne animacje:
- zostały wydane przez profesjonalne wydawnictwo
- twórca zdobył jedną z następujących nagród: Tokyo International Anime Award, Mainichi Film Award lub Japan Media Arts Festival
- co najmniej jeden spośród personelu tworzącego anime jest profesjonalnym twórcą anime lub mang
Do bazy danych można dodawać mangi:
Tylko profesjonalne produkcje wydane w Japonii z wyjątkiem:
- Doujinshi do opublikowanych serii, narystowane przez ich twórcę lub innego profejonalnego mangakę
- Light novel dla anime lub mangi znajdującej się w bazie danych, lub ilustrowane/tworzone przez profesjonalnych twórców znajdujących się w bazie dancyh
- Manhwa, Manhua profesjonalnie wydana na rynku koreańskim lub chińskim
- Antologie, zbiory historii wydawane tak samo jak inne mangi
- Cyfrowe media, wydawane przez profesjonalne spółki zajmujące się dystrybucją mang online jak np. GanGan Online